Renault Laguna Coupé

Bez mučenia priznávame, že posledná generácia Renault Laguna sa nám proste nepáči. Interiér by ešte ušiel, ale vonkajšia fasáda... Nie, ďakujeme. Príchod Laguna Coupé však náš názor zmenil. A treba povedať, že pozitívnym smerom. Pochvala ide Renaultu najmä za to, že priniesli svieži vietor do relatívne stojatých vôd.

Zvonka je auto vyslovene verné nastolenému designérskemu smeru od Renaultu. Teda ostro rezané hrany v kontraste s oblinami. Onedlho, aspoň tak slubuje importér, si budete môcť toto auto skrášliť továrenským bodykitom s názvom Kit Sport. Nedá sa inak, ale je treba poznamenať vec, ktorú si všimol málokto: designér tohto auta musí milovať značku Aston Martin, konkrétne jej model Vantage V8. Ten sme, mimochodom, testovali ako jediné médium na Slovensku. Či je to zadná partia tohto Renaultu alebo mreža predného nárazníku, podobnosť je veľmi silná.

Testovaná vzorka bola vybavená tým najsilnejším čo je v ponuke, teda benzínovým 3,5 V6 s výkonom 240 PS spriahnutého s automatom. Renault dáva na výber celkovo 4 motorizácie (2,0T 16V 205 PS; 3,5 V6 240 PS; 2,0 dCi 16V 180 k; 3,0 dCi V6 235 k) a dve prevodovky (obe 6 stupňové, jedna automat a druhá manuál). Čo je potešitelné, v cenníku už nenájdete mnoho položiek za ktoré by ste musli doplácať. Je to teda úplne v kontraste s nemeckou konkurenciou kde je cena základného modelu relatívne nízko, ale s narastajúcou výbavou sa cena automobilu nakoniec vyštverá do výšok kam sa až bojíte pozrieť. Tu je hlavným deliteľom ceny zvolený motor. Najlacnejšia je dvojlitrová benzínová turbína a na opačnom konci cenníka stojí dieselový 6 válec.

Interiér dýcha skutočnou kvalitou, ktorou Renault spravil krok vpred.

Po otvorení bezrámových dverí na vás vykukne pekný, príjemne spracovaný interiér, takmer totožný s tým, aký nájdete v klasickej Lagune. Pohodlné sedadlá (sériovo v koži a s vyhrievaním ) a skutočne dobrý a hrubý volant ktorý sem naozaj pasuje. Štartovanie prebieha klasicky renaulťácky, teda bezkľúčovo (máte len tú „kreditku“). Za volantom sa sedí veľmi dobre, ale... Velké ale smeruje k samotnej polohe voči volantu a prístrojovke. Tak nejak máte pocit že sedíte hodne vysoko, až neprirodzene vzhľadom na to, že toto je kupéčko. Ďaľšia vec ktorá nás zrovna nenadchla (a súdiac podľa iných recenzií, nie len nás)  je chaotické ovládanie niektorých prvkov v interiéry á la rádio či vyhrievanie sedačiek...

<p>Interiér Laguna Coupé</p>