Honda CR-Z si nás získala

Začiatkom júna sme dostali od dovozcu Honda Slovakia príležitosť prvého dotyku s horúcou novinkou - prvým športovým hybridom na svete. Napriek tomu, že náš kontakt s autom bol vymedzený len na cca 2 h, CR-Z v nás zanechala v drvivej väčšine pozitívny dojem. Moje zhrnutie prvého dotyku nájdete tu.

Prvý dojem bol natoľko silný, že sme sa rozhodli získať tento športiačik na krátku zápožičku. CR-Z sme získali na presne 24 h. Úlohou dňa bolo pripraviť komplexnejšie video jazdy s komentármi. To sa nám viac než podarilo, keďže výsledok má cca 12 minút. Text tohto materiálu je naozaj veľmi krátky. Všetko čo sa mi počas dňa podarilo zistiť som dal na kameru. Koncom roka ešte príde na rad náš klasický test, keď CR-Z dostaneme na preskúmanie na týždeň.

Vo videu z "nepochopiteľných" dôvodov tvrdím, že sa mi nepodarilo nájsť údaj výsledného krútiaceho momentu spaľovacieho a elektro motora. :) Samozrejme, tento údaj nie je tajný. Výsledná sila oboch motorov je 178 Nm.

Pripomeňme si základné dynamické parametre Hondy CR-Z:

zrýchlenie z 0 na 100 km/h - 10 s
max. rýchlosť - 200 km/h
pohotovostná hmotnosť - 1 245 kg

Iste vás zaujímajú ceny tohto zvodného drobca:

S vedomím, že kupujete jedno z najmodernejších a najefektívnejších áut sveta, ceny od 21 700 € pre základný model S po 25 300 pre špičkový GT Top sú asi prijateľné. Navyše, Honda už v základnej výbave ponúka veľmi slušnú porciu zaujímavostí. Celkovo sú v ponuke 4 výbavy. Každý ďalší je od predošlého drahší o presne 1 200 €. eSko teda stojí len 21 700 €, Sport 22 900 €, GT je za 24 100 € a GT Top za 25 300 €.

Žiadna Honda neťahá v malých otáčkach (pod 1500 ot) lepšie než CR-Z. Nie zásluhou spaľovacieho, ale elektro motora. Do kopca síce nevystrelí, ani dychberúco nezrýchli, ale krásne potiahne. Stúpanie nesmie byť dlhšie než kapacita akumulátora. Potom sranda skončí a neostane iné len veľa podradiť a dupať :)
Pracovisko vodiča je ukážkové! Ergonómia, športovosť, skvelý posed. Do Hondy CR-Z si nesadáte, obliekate si ju!

Pracovisko vodiča je ukážkové! Ergonómia, športovosť, skvelý posed. Do Hondy CR-Z si nesadáte, obliekate si ju!

Honda vždy vedela ako stavať športiaky. CR-Z menám ako CR-X, Civic Type R, či Integra Type R v oblasti ergonómie, posadu, podvozka a jazdných vlastností žiadnom prípade hanbu nerobí! S dynamikou je to však veľmi biedne. Ak už, môj tip je verzia GT. Na rozdiel od modelu Top nemá len panoramatickú strechu a kožený interiér. Osobne celokožené sedadlá nemusím a panorámu v beztak dobre presklenom športiaku nepotrebujem a váži viac. Ušetrených 1 200 € by som použil takto.

Komentár redakcie: Peter ŠTURDÍK

Na Hondu CR-Z som sa veľmi tešil a môžem povedať, že splnila presne to, čo som od nej čakal - reinkarnáciu legendárnej CRX. V kocke je to malé čiperné autíčko so športovou DNA a s úžasnou spotrebou za (relatívne) prijateľnú sumu.