Doba nie je jednoduchá a tak azda každý hľadá možnosti ako ušetriť. V prvom rade sa tak snažíme robiť pri veciac, bez ktorých sa vieme zaobísť. V prípade niektorých rodín to môže byť auto. Ak bývate v centre mesta, kde máte všetko potrebné po ruke, zájdete do práce či na menší nákup peši. Pohyb na ešte stále celkom čerstvom vzduchu urobí dobre nielen Vám ale aj Vašim blízkym. :)


Ak však z pracovných, alebo osobných dôvodov sa auta jednoducho nemôžete vzdať, popremýšľajte ako ušetriť palivo. To je najmä pri každodennej jazde autom najväčšia položka rodinného rozpočtu a jeho ceny neustále rastú. Rozumný štýl jazdenia síce ušetrí nejaký ten liter, ak však jazdíte denne nad 100 km a aj cez víkendy držíte v rukách volant častejšie, možno by najvhodnejšou možnosťou bola prestavba Vášho motora na LPG.


Montáž LPG je možné realizovať len u benzínových motorov. Tento zásah nie je vôbec veľký. Prestavbu vykoná vyškolený pracovník, napríklad v pracovnom odeve od elstrote.sk a trvá asi 1 až 3 dni, v závislosti od počtu valcov vozidla. Po dôkladnej prehliadke aktuálneho stavu vozidla a výbere jednotlivých komponentov nasleduje konzultácia s Vami a sú doriešené umiestnenia plnenia nádrže a ovládača prepnutia. Keďže prestavba na LPG zachováva aj benzínové spaľovanie, jednoduchým stlačením ovládača môžete prepnúť pohon z LPG na benzín a to aj počas jazdy. Vďaka prítomnosti dvoch nádrží sa výrazne zvýši dojazd i keď treba počítať, podľa umiestnenia nádrže na LPG, so zmenšeným úložným priestorom v kufri auta. Spotreba LPG je síce o 5 až 10% vyššia ako u benzínu. V konečnom dôsledku ale vďaka nízkym cenám tohto plynu ušetríte aj 50% nákladov na bežnú jazdu. Túto prestavbu Vám môžu realizovať aj v zime, keďže vykurovanie dielní je úplne bežné. Návratnosť investícií sa pohybuje okolo 1 roka, ak jazdíte naozaj často, táto doba sa ešte skráti.

Schéma zapojenia splyňovača v zážihovom spaľovacom motore.