Skúšanie autonómnych áut vyžaduje okrem iného aj testovacie okruhy. Pár spoločností tieto autá už testuje v bežnej premávke, ale úplne najbezpečnejšie to nie je, preto v nich pre prípad zlyhania systému stále sedí človek. Pred časom sme vám priniesli informácie o polygóne v Česku, trochu neskôr o myšlienke testovacej diaľnice D2 na Slovensku. Naši južní susedia ale nechcú ostať pozadu. V Maďarsku stavajú polygón, kde budú okrem bežných áut testovať aj najmodernejšiu techniku samojazdiacich vozidiel.

Peniaze sa točia aj vo vede a výskume.

Základný kameň testovacieho polygónu pre motorové vozidlá položili minulý týždeň v západnej časti Maďarska v Zalaegerszeg. Nejde však o bežný testovací polygón. Maďari nezaspali dobu a myslia do budúcnosti, kde sa do popredia podľa všetkého dostanú autonómne autá. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán podľa agentúry MTI pri príležitosti začatia stavby polygónu zdôraznil, že testovací okruh bude ojedinelým nielen v Maďarsku, ale aj v celej Európe. Uvidíme, kedy ho postavia.

 

Hodnota investície na ploche takmer 250 hektárov bude takmer 128,7 milióna eur. "Maďarsko sa dostane na mapu vývoja, výskumu a testovania v automobilovom priemysle. Máme ambície stať sa jednou z bášt výroby automobilov v strednej Európe," zdôraznil Orbán.

 

Maďarský minister národného hospodárstva Mihály Varga ešte pred rokom k plánovanému projektu poznamenal, že Maďarsko by mohlo byť centrom inovácií v doprave.

A čo u nás? Na Slovensku sú už teraz 3 vysokovýkonné automobilky. Či chceme, či nie, vyzerá to tak, že klasické autá budú nahradené autonómnymi. A aby tu automobilky priniesli aj prácu s vyššou pridanou hodnotou, ako je vývoj a testovanie, bude potrebné vytvoriť podmienky aj tohto typu. A čím skôr, tým lepšie... Prečo? Zatiaľ je vysoký dopyt po polygónoch pre autonómne autá. Kým sa u nás zobudia, tak už budú polygóny všade, len u nás nie. A reči o diaľnici pre autonómne auta za 2 mesiace úplne utíchli.

A čo u nás? Na Slovensku sú už teraz 3 vysokovýkonné automobilky. Či chceme, či nie, vyzerá to tak, že klasické autá budú nahradené autonómnymi. Na to, aby tu tieto automobilky ostali, resp. sa naďalej rozširovali bude potrebné vytvoriť podmienky aj tohto charakteru. A čím skôr, tým lepšie... Prečo? Zatiaľ je vysoký dopyt po polygónoch pre autonómne autá. Kým sa naši zobudia, tak už budú polygóny všade, len u nás nie...
AJ SLOVENSKO CHCE TESTOVACIU DIAĽNICU PRE AUTONÓMNE AUTÁ

AJ SLOVENSKO CHCE TESTOVACIU DIAĽNICU PRE ...

Pred časom sme informovali, že Česi chcú postaviť testovací polygón pre autonómne autá. Ľady sa pohli aj u nás. Aj ...

26. 03. 2017
V ČESKU CHCÚ PRE AUTONÓMNE AUTÁ SKÚŠOBNÝ OKRUH

V ČESKU CHCÚ PRE AUTONÓMNE AUTÁ ...

Autonómne autá už nemajú k sériovej výrobe tak ďaleko, ako pred povedzme 3-5 rokmi. Stále sú však potrebné ...

21. 02. 2017