Predajnosť nových automobilov v Európe dlhodobo upadá, prípadne stagnuje. Na trhu síce existuje niekoľko značiek, ktoré dokážu zvyšovať počet predaných vozidiel, no napriek tomu situáciu nemôžeme hodnotiť pozitívne. Ľudia však aj napriek tomu potrebujú na niečom jazdiť a z toho dôvodu sa u nás darí najmä trhu s jazdenými vozidlami.

 AAA AUTO zaznamenalo 10 % medziročný nárast predajov.

Spoločnosť AAA AUTO v tlačovej správe uvádza, že v tomto roku sa jej zatiaľ podarilo predať 55 tisíc automobilov a do konca roka plánuje predávať ďalšie. Napriek rozporuplnej povesti tak dokázala dosiahnuť od vypuknutia krízy predajný rekord. V minulom roku spoločnosť predala 51 364 vozidiel.

 

Je však nutné dodať, že autobazár nepredal 55 tisíc automobilov len na Slovensku. V tomto čísle sú zahrnuté všetky pobočky nachádzajúce sa aj v Česku a v Rusku. V minulom roku AAA AUTO u nás predalo 14 211 vozidiel.

 

S autom z druhej ruky prežije veľa ľudí takmer celý život. Na nové auto peniaze nie sú a jazdené je často lepšia voľba, ako základná verzia nového najlacnejšieho typu. Kúpa jazdenky však prináša často spomínané a opakované riziká.

Celkový počet predaných jazdeniek zistiť nedokážeme. Súkromní predajcovia a obrovský počet autobazárov robí tento údaj takmer nezistiteľným. Orientačné čísla môže poskytnúť štatistika Ministerstva vnútra SR, ktorá sa okrem novoevidovaných vozidiel zaoberá aj individuálnym dovozom. Ide však naozaj len o orientačnú informáciu. Podľa nej za uplynulých 11 mesiacov bolo na Slovensko individuálne dovezených 40 tisíc vozidiel. Môžeme predpokladať, že drvivá väčšina z nich bola predaná. Celková predajnosť jazdených áut bude teda na Slovensku niekoľkonásobne vyššia.

 

Zdroj: tlačová správa, minv.sk

Prečítajte si aj:  Kúpa jazdenky je riziková. Oklamaní končia bez peňazí a bez auta