O novinkách talianskej značky sa hovorí už tak dlho, že niektorí ľudia pomaly strácajú trpezlivosť. V júni tohto roku má ale automobilka konečne predstaviť nový sedan, konkurenta pre BMW 3, Mercedes-Benz C a Audi A3. Ešte v decembri minulého roku sme písali o palete motorov, ktorá obsahovala aj V6 pôvodom z Maserati. Navyše plány automobilky sú naozaj sebavedomé, pre niekoho aj nemožné. 8 nových modelov do roku 2018 až tak nereálnych nie je, no o predaji 400 000 áut v tom istom roku pochybujeme, najmä pri 59 000 predaných kusoch v roku 2014. Nič nie je ale nemožné a Alfe držíme palce. Zatiaľ budeme radi, ak splnia termín 24.6.2015 a k 105. výročiu značky predstavia nový sedan. Najnovšie sa objavili informácie o najsilnejšom štvorvalci 1.8 TBi, ktorý bude mať výkon až 300 koní.

Nový sedan má byť prelomový a dostať značku späť na nohy. Najvýkonnejší motor v ponuke, na ktorom zapracovalo aj Ferrari, by mal mať výkon až 500 koní a poháňať zadné, prípadne všetky štyri kolesá. Manuálnu prevodovku ale podľa všetkého nedostane a prednosť bude mať dvojspojkový automat TCT. Podobnú situáciu môžeme čakať aj od slabšej motorizácie 1.8 TBi, ktorú poznáme so športového kupé 4C. U novinky bude k dispozícii v dvoch výkonových verziách a to pôvodnej 240 koňovej s jedným turbom a silnejšej s dvomi turbami, výkonom až 300 koní a krútiacim momentom 400Nm. Na jednaosmičku sú tieto parametre pôsobivé, zrýchlenie z 0-100 km/h za 6 sekúnd na prvý pohľad tiež. Treba však poznamenať, že kupé 4C zvláda so slabšou 240 koňovou verziou zrýchlenie za 4,5 sekundy. Iste, 4C je auto s váhou menšou ako 1000kg a minimálnou výbavou. Ak by sme to porovnali napríklad s BMW 335i, ktoré s podobným výkonom a prevádzkovou hmotnosťou skoro 1600 kg  zvládne túto disciplínu za 5,5 sekundy a navyše má ešte pod kapotou ťažší šesťvalec, mohli by sme hľadať chybu vo vyššej hmotnosti alebo pomalšej prevodovke, nedajbože oboje.

Neprivolávajme ale zlé správy dopredu a dúfajme, že sa Alfa poučila z chýb a s novinkami dosiahne úspech. V jednej veci bude ale určite prelomová a tou je dizajn. Aj keď ešte neboli zverejnené žiadne oficiálne fotografie, po tejto stránke sa na Alfu Romeo môžeme spoľahnúť a po novom snáď aj na všetko ostatné. 

zdroj : autoforum