O nových elektronických diaľničných známkach pre vozidlá do 3,5 tony sme už písali. Najväčšou zmenou je to, že vodiči už nebudú nič lepiť na sklo. Nová e-známka bude len virtuálna. Od polovice decembra môžete za používanie diaľnic a rýchlostných ciest zaplatiť aj cez internet. Po novom sa vám určite neoplatí jazdiť bez známky. Kamerovému systému, ktorý vykonáva kontrolu prakticky neuniknete.

 

Mobilná aplikácia dostala od užívateľov zatiaľ veľmi nelichotivé hodnotenie. Ľudia sa sťažujú na zamŕzanie, pomalý chod a komplikovanú registráciu. Zatiaľ radšej voľte nákup cez web www.eznamka.sk.

Ceny za diaľničné známky zostávajú rovnaké. 10 dňovú známku kúpite za 10 €, 30 dňovú za 14 € a ročnú za 50 €. Ročná diaľničná známka aj naďalej platí od 1.1 do 31.1. Kritici sa teda nedočkali zmeny, keď požadovali, aby ročná diaľničná známky platila 365 dní od nákupu. Ak si kúpite auto v polovici roka, máte smolu a musíte kúpiť diaľničnú známku na pol roka za 50 €.

Nákup


Najjednoduchšou možnosťou, ako si zaobstarať diaľničnú známku pre rok 2016, je nákup v kamenných predajniach (čerpacích staniciach) alebo v automatoch na hraničných priechodoch. Po novom však môžete kúpiť známku aj na internete. Platbu za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest môžete uskutočniť cez portál www.eznamka.sk. Na stránke stačí zadať Evidenčné číslo vozidla (EČV) a krajinu registrácie vozidla. Zaplatíte cez platobnú kartu. Nákup cez internet poteší najmä firmy s veľkou flotilou vozidiel. Stránka umožňuje nakúp až 500 diaľničných známok naraz.


Druhou možnosťou, ako zaplatiť za používanie diaľničnej siete, je platba cez mobilný telefón. Aplikáciu pre mobilné zariadenia s názvom eznamka si môžete stiahnuť v Google Play Store alebo v Apple App Store. Mobilná aplikácia dostala od užívateľov zatiaľ veľmi nelichotivé hodnotenie. Tí sa sťažujú na zamŕzanie, pomalý chod a komplikovanú registráciu. Zatiaľ radšej voľte nákup cez web www.eznamka.sk.

Kontrola


Zabudnúť na kúpu diaľničnej známky sa po novom neoplatí. Kontrolný kamerový systém vás totiž s veľkou pravdepodobnosťou odhalí a pokutu pošle automaticky držiteľovi vozidla na základe objektívnej zodpovednosti. Výška sankcie môže v správnom konaní siahať do výšky 500 €.


Automatický systém kontroly má aj výhodu. Na diaľniciach už vraj nestretneme policajtov, ktorí spomaľujú dopravu a robia nebezpečné situácie pre kontrolu známok.

Platnosť diaľničnej známky si môžete overiť na stránke eznamka.sk. Systém vám pošle automaticky 3 dni pred skončením platnosti upozornenie o blížiacom sa konci platnosti známky (pokiaľ ste zadali pri nákupe e-mail alebo t. číslo).


Zdroj: eznamka