Hyundai má v ponuke iba tri SUV, z toho jedno za mesiac skončí. To je na taký veľký trh, ako je USA, málo. Napríklad taká Toyota má v ponuke šesť SUV a dva pick-upy.

A prečo až taký výrazný pokles ? Dôvod je jednoduchý a skrýva sa v ponuke značky Hyundai. Kórejská automobilka má za oceánom malú ponuku crossoverov, pick-upov a SUV. Práve tento segment v posledných rokoch raketovo rastie aj v USA a Južnej Kórei, teda na druhom a treťom najväčšom trhu značky, prvým je Čína. Momentálne si môžu zákazníci vybrať kompaktný Tucson, stredne veľké Santa Fe a veľké SUV Veracruz, ktorého predaj však na konci budúceho mesiaca končí. V minulom roku ich nepredali ani 5000 kusov a navyše všetky skončili na domácom trhu, čo je riadny pokles oproti roku 2007, kedy sa na celom svete predalo 54 325 kusov. Taká Toyota má napríklad na výber zo šiestich SUV a dvoch pick-upov. 

Hyundai Veracruz predávaný v Európe pod názvom ix55...

Hovorca značky to potvrdil a dodal, že Hyundai sa nevzdá a trh nechce opustiť. „Uvažujeme nad veľkým prémiovým SUV, ktoré by sa presne trafilo do požiadaviek našich zákazníkov,“ uvádza automobilka vo svojom oficiálnom vyhlásení. Podľa všetkého tým aj naznačuje, že vývoj ešte ani nezačal a tak môžeme novinku očakávať najskôr za tri roky. Nie je však vôbec potvrdené, či luxusné SUV dostane zelenú, nakoľko nemá Hyundai v triede drahších vozidiel zatiaľ dostačujúce renomé a okrem toho začínajú narastať obavy zo zvyšujúcich sa cien benzínu. Treba však povedať, že Genesis je naozaj veľmi dobré auto a spomínané renomé vďaka nemu značke určite narastá. Ak by teda novinka nakoniec vznikla, mala by byť postavená na základoch Genesisu, ktorému sa v predajoch darí. Od januára do mája narástli oproti minulému roku predaje o jednu tretinu na 15 000 kusov. Navyše si vybudoval dosť dobrú image, dôkazom čoho je aj časté porovnávanie s konkurenciou, predovšetkým od BMW.

Koncept Santa Cruz

Absencia veľkého SUV nie je ale jediným problémom kórejskej automobilky. Ďalším problémom je nedostatočná kapacita tovární. Druhá montážna linka pre nový model Tucson nebude hotová skôr než v septembri a továreň priamo v USA vznikne až v roku 2017. To zatiaľ postačí v prípade príchodu prémiového SUV, do tej doby bude ale pravdepodobne pokles Hyundaiu pokračovať. Okrem veľkého SUV sa zvažuje aj výroba prvého pick-upu, produkčnej verzie konceptu Santa Cruz. Vývoj zatiaľ neboj potvrdený, no automobilke by tento typ auta výrazne pomohlo, nakoľko v USA má tento segment podiel z celkových predajov až 14%.

zdroj : autoforum