Meno Koník zo stránok TopSpeed.sk poznáte v spojení s MX-5 Cupom, Lukáš Koník vyhral ročník 2016, no popri pretekaní na okruhoch podporuje aj svojho syna Mateja. Maťo má len 8 rokov a na svoj vek má toho za sebou veľa. Hovorí sa, že čím skôr človek začne s motoršportom, tým lepšie, veď dnešné hviezdy F1 tiež začínali od útleho veku. A Maťko začal veľmi skoro, mal len 4 roky, keď mu otec kúpil prvú používanú motokáru, s ktorou sa preháňal v bratislavskej Kart1 Arene.

Matej Koník vo svojej prvej motokáre

Matej Koník prvýkrát sedel v motokár na jar 2013, keď mal len 4 roky a už na jeseň štartoval vo svojich prvých pretekoch.

Matej Koník sadol prvýkrát do motokáry na jar 2013 a už na jeseň si vyskúšal niekoľko pretekov Open Cupu a Moravského Pohára, ktorý sa zároveň hodnotí ako Majstrovstvá Slovenska. Pretekaniu prišiel na chuť, a tak do novej sezóny pripravili novú motokáru do triedy Baby 50. Maťko sa počas roka zlepšoval a posúval dopredu, vybojoval dokonca niekoľko pódiových umiestnení.

Maťko v motokáre Baby 50

Ďalšiu sezónu začali týždenným kempom v talianskom Jesole, kde si iba 6-ročný Maťo vyskúšal motokáru Rotax Micro Max.  Bolo to veľmi skoro, pretože Rotax Micro Max je určený pre deti od 8 do 11 rokov. Malému pretekárovi sa rýchlejšia motokára zapáčila, mali síce v pláne zostať v triede Baby 50, ale Maťo povedal nie, chcel jazdiť v Micro Maxe. Jazdil teda proti oveľa starším súperom, ale rozhodne nebol iba do počtu. V Moravskom Pohári skončil na druhom mieste a v Open Cupe bol tretí.

Keď raz Maťo skúsil Rotax Micro Max, nechcel ísť späť do Baby 50

Ročník 2016 opäť začal pre Maťa týždenným kempom, tentokrát na špičkovom okruhu Adria Raceway, kde sa pripravoval na preteky Zóny Strednej Európy (CEZ). Tréning sa vyplatil, Maťko v silnej konkurencii 34 jazdcov ukázal, že má rýchlosť. Na talianskom okruhu sa v tréningoch pravidelne umiestňoval v top 10 a zopárkrát vybojoval aj 3. miesto. Lenže v prvých pretekoch na Adria Raceway toľko šťastia nemal, v piatom kole dostal ranu, prepadol na posledné miesto a preteky nedokončil. Do druhých pretekov musel štartovať z posledného miesta, ale nevzdal to, prebojoval sa na 17. miesto a v stredoeurópskej špičke zajazdil vynikajúce 5. najrýchlejšie kolo. Maťo mal nabitú sezónu, okrem 4 pretekov CEZ jazdil aj v Moravskom Pohári a Open Cupe. Ročník uzavrel veľmi úspešne, v silnej konkurencii vyhral Moravský Pohár a v Open Cupe vybojoval celkové 3. miesto, všetko v triede Rotax Micro Max.

Maťo tesne pred štartom

Matej Koník má len 8 rokov a čaká ho poriadne nabitá motokárová sezóna v triede Rotax Micro Max, spolu 19 pretekov, z toho 5 pretekov CEZ, 7 v Moravskom Pohári (MSR) a 7 v Open Cupe (Slovenský Kartingový Pohár).

Matej Koník sa teraz pripravuje na sezónu 2017. Bude jazdiť v tíme LSR Racing, opäť má poradne nabitý kalendár, ktorý sa skladá z 5 pretekov CEZ, 7 pretekov Moravského Pohára (MSR) a 7 pretekov Open Cupu (Slovenský Kartingový Pohár). Chcel by dosiahnuť dobré umiestnenie v rámci CEZ a patriť medzi slovenskú špičku v triede Rotax Micro Max, hlavne v MSR, pretože víťaz MSR získava vstupenku na svetové finále Rotax Max Challenge v portugalskom Portimau. Strávi veľa času tréningom na novej motokárovej dráhe v Dlhej, ktorú má blízko domu. Okrem toho v rámci zimnej prípravy tvrdo trénuje v motoršportovom fitness centre, Fit 4 Race v Budapešti, kde cvičia aj pretekári ako Norbert Michelisz, Maťo Homola alebo špičkový motokárista Nikolas Szabó.

Spoločná fotka s bývalým pretekárom F1, Alexom Wurzom

Maťo jazdí v triede Rotax Micro Max s rámom Fernando Alonso Kart a motorom Rotax Micro Max Evo s výkonom 8 k. Sezónu 2017 začne počas víkendu 18. a 19. Marca na okruhu Adria Raceway na pretekoch CEZ. Mladého talentovaného Mateja Koníka podporujú 360 Fly, SteelDesign, TopSpeed.sk. Ako sa Maťkovi darí, môžete sledovať na jeho Facebookovej stránke Matej Koník alebo na Facebookovej stránke LSR Racing. Držíme mu palce!

Tréning vo Fit 4 Race

Foto: Lukáš Koník, facebook Matej Koník