"Dnes ma zosadili. Som jednoducho preč. Je to oficiálne. Už firmu nevediem," citoval odborný magazín Ecclestonea. "Moju pozíciu prevzal Chase Carey," dodal s tým, že nový vlastník seriálu mu ponúkol post čestného predsedu. "Mám tento titul bez toho, aby som vedel, čo znamená," povedal Ecclestone.

Liberty Media už vlastní podielovú väčšinu

Revolučné zmeny vo vedení majstrovstiev sveta súvisia s prevzatím Formuly 1 americkým mediálnym koncernom Liberty Media, ktorý sa stane väčšinovým vlastníkom. O konci Ecclestoneovej éry sa začalo špekulovať od minulého septembra, kedy zástupcovia Liberty Media kúpili prvú časť podielu od spoločnosti CVC Capital Partners. Prevzatie F1 minulý týždeň schválila aj Medzinárodná automobilová federácia.

62-ročného Careyho, bývalého prezidenta mediálneho konglomerátu 21st Century Fox magnáta Ruperta Murdocha, určila Liberty Media novým šéfom Formuly 1 už vlani.

Ecclestone konci po 40 rokoch ako sef F1

Starosť o komerčnú stránku seriálu vrátane marketingových a mediálnych práv by mal prevziať ďalší Američan Sean Bratches, ktorý pôsobil vo vedúcej funkcii v televíznej spoločnosti ESPN. Športové a technické záležitosti by mal riadiť bývalý šéf tímu Mercedes a technický riaditeľ Ferrari Ross Brawn.

Celkovo by mala Liberty Media zaplatiť za väčšinu vo formule 4,4 miliardy dolárov a k tomu prevziať dlhy vo výške 4,1 miliardy dolárov.

Podiel Liberty Media by mal stúpnuť na 35,3 %, čím Američania získajú väčšinu. Zvyšných necelých 65 % spolu vlastnia napríklad americká firma Waddell & Reed (údajne 20,9 %), Ecclestone (5,3 %) a firma jeho rodiny Bambino Trust (8,5 %). Nepatrný podiel má aj FIA (1 %).

"Mám dosť peňazí na to, aby som mohol jazdiť po pretekoch Formuly 1 ďalej, uvidím, čo budem robiť," dodal zosadený šéf kráľovnej motorizmu, ktorý zároveň pravdepodobne príde o miesto v exekutíve FIA.

Ecclestone získal vplyv vo Formule 1 na začiatku 70. rokov minulého storočia. Presadil profesionalizáciu série a vytvoril z nej celosvetovo známu značku. Jeho nekompromisný obchodný štýl, kvôli ktorému sa o ňom hovorilo ako o diktátorovi, na druhej strane viedol k tomu, že malé tímy bankrotovali a z kalendára majstrovstiev sveta mizli tradičné okruhy.

zdroj: HNonline.sk a ČTK