"Bol poškodený mozog." oznámili na mimoriadnej tlačovej konferencii o 11h. Mieru rozsahu však zatiaľ nikto nešpecifikoval. „Na to je skoro. Pozeráme sa z hodiny na hodinu," uviedli lekári. Odmietli sa vyjadriť aj k jeho šanciam na prežitie. Na veľké prognózy je priskoro. Schumi narazil hlavou do skaly v nedeľu pri lyžovaní vo francúzskom stredisku Méribel. A hoci so záchranármi pôvodne komunikoval, zranenia sa ukázali ako mimoriadne vážne. Kvôli krvácaniu do mozgu ho lekári okamžite operovali, ďalší zákrok prišiel v noci. "Momentálne nie je v pláne žiadna ďalšia operácia."
 

„Po úraze bol zmätený, jeho reakcie neboli normálne. Nedokázal odpovedať na kontrolné otázky záchranárov,“ uviedli lekári. „Teraz sa snažíme získať čas. Na veľké prognózy je priskoro, dnes nebudeme schopní povedať žiadnu. Je to kritické.“ Bývalý pretekár je v umelom spánku. Telesnú teplotu udržiavajú medzi 34-35°C. „Nedá sa vylúčiť trvalé poškodenie mozgu," informoval lekársky štáb. Schumacherovi by podľa lekárov mohla pomôcť športová minulosť a celkový stav jeho tela. „Samozrejme, ak sa to stane človeku v 45 rokoch, má väčšiu nádej ako sedemdesiatnik. A Michael bol v dobrej fyzickej kondícii.“ 

michael schumacher - fakty

Túto zaujímavú štatistiku najúspešnejšieho jazdca F1 pripravili Austrálski fanúšikovia F1.

Bez prilby by s istotou neprežil

Včera sa objavili špekulácie, že prilbu nemal. "Jeho helma, samozrejme, čiastočne jeho hlavu ochránila. Nik s podobnou nehodou bez prilby by nemohol prežiť!" dodal Payen. Úrady začali vyšetrovanie nehody a zisťovanie príčin. Nateraz je známe, že náraz do skaly hlavou bol natoľko silný, že prilba ostala roztrieštená. Je tiež známe, že nehoda sa stala mimo vyznačenej zjazdovky, kde sú kamene čiastočne, alebo celkom skryté pod snehom. Je veľmi pravdepodobné, že jeden z nich Michaela rozhodil. Na ťažký úraz podľa špičkových lyžiarov v takom teréne vôbec netreba veľkú rýchlosť. V Méribel Michaela na svahu sprevádzal jeho 14-ročný syn Mick. V nemocnici je jeho manželka Corinna a ich dve deti. Okrem syna Micka majú aj 16-ročnú dcéru Ginu-Marie. Nemecký Spiegel informoval, že za pretekárom do Grenoble pricestoval aj profesor Gérard Saillant, ktorý ho operoval po vážnej havárii v roku 1999 v Silverstone.


Aj keď nie všetci fanúšikovia, či špecialisti na kráľovský motoršport Schumachera považujú za najlepšieho jazdca F1, je neodškriepiteľné, že je najúspešnejším pilotom F1 všetkých čias. Vyhral 7 titulov majstra sveta. V roku 2009 ohlásil návrat k pretekaniu. Jedna z najslávnejších postáv motorizmu definitívne ukončila kariéru minulý rok.


Michael Schumacher je pod dozorom profesora Gerarda Saillanta, špecialistu na mozog a miechu. Ten je tiež prezidentom lekárskeho inštitútu FIA. Do Grenoble dnes okrem iných pricestoval aj Ross Brawn, ktorého schopnostiam Schumi vdačí za mnohé víťazstvá. Je to nepochybne najúspešnejší jazdec F1. Počas dvadsaťročnej kariéry vyhral neskútočných 91 Veľkých Cien. Prvé dva tituly získal pre tím Benetton v rokoch 1994 a 1995. Následne ďalších 5 titulov za sebou v tíme Ferrari v rokoch 2000 - 2004.