Bezpečnosť osobných automobilov prešla v ostatných desaťročiach obrovským posunom. Netýka sa to len bežných sériových modelov, ale aj pretekárskych exemplárov. O ich vysokej úrovni ochrany najlepšie vypovedajú reálne nehody. Jedna taká sa pred niekoľkými dňami odohrala na rely Monte Carlo, kde z trate doslova vyletelo auto tímu Ford.

Ford Puma preskočil cez zvodidlá

Počas rýchlostnej skúšky na kľukatej horskej ceste pilot Adrien Fourmaux v šmyku nezvládol skorigovať svoju jazdnú stopu a vrazil do skalnatého svahu pri ceste. Tento náraz jeho Ford Puma vymrštil do vzduchu. Vozidlo sa prevrátilo, preskočilo cez zvodidlá a spadlo pomedzi stromy zo strmého kopca.

Ťažká havária ako táto by bola ešte nie tak dávno automaticky považovaná za život ohrozujúcu. Prinajmenšom by sa očakávalo, že pasažieri budú v zlom stave. Fourmaux však žiadne zranenia neutrpel. Rovnako na tom bol jeho spolujazdec Alexandre Coria, obaja pretekári vyviazli bez škrabanca.

Hovoriť síce môžeme aj o šťastí, no ide tu najmä o pokrok v konštrukcii. Z automobilu zostala len hromada pokrúteného plechu. Rely špeciál bol zničený zo všetkých strán, jeho klietka chrániaca pasažierov však všetky nárazy vydržala. Posádka tímu Ford sa vďaka nej chvíľu po nehode tvárila, akoby sa nič nestalo.

Zdroj: Carscoops