Káva je nápoj, ktorý si získava obľubu u stále väčšieho počtu ľudí. Patrí medzi nich aj ohromné množstvo vodičov a denne mnohým z nich pomáha prekonať únavu a zostať bdelí. Môže však byť takým lákadlom, aby nás dokázala zbaviť nebezpečných zlozvykov? V Japonsku si myslia, že áno.

Dobrá káva má motivovať vodičov, aby nepoužívali telefón počas jazdy. Za každých 200 km bez telefónu majú kávu zadarmo.

Dobrá káva má byť lákadlom k bezpečnej jazde

Preto sa v rámci projektu na zvýšenie bezpečnosti premávky spojili Toyota, telekomunikačný operátor KDDI Corporation a sieť kaviarní Komeda. Ich cieľom je znížiť používanie mobilných telefónov za volantom. Telefonovanie, písanie správ, či sledovanie sociálnych sietí totiž výrazne znižujú pozornosť vodiča a majú na svedomí mnoho smrteľných nehôd. Preto sa spomínané tri spoločnosti rozhodli oceniť vodičov, ktorí nechajú svoj telefón počas jazdy ležať displejom dolu. Pripravili totiž aplikáciu, ktorá pomocou gyroskopických senzorov zaznamenáva, či niekto s telefónom manipuluje. Okrem toho zaznamenáva aj prejdenú vzdialenosť, počas ktorej sa vodiči nedotkli telefónu. Ak to vydržia prvých 100 km, majú kávu v Komeda zdarma. Ďalšiu potom dostanú za každých 200 km bez použitia telefónu.

Za každých 200 km bez použitia telefónu má vodič kávu zdarma.

Nie je to prvá aplikácia, ktorá odmeňuje vodičov za nepoužívanie telefónu počas jazdy. Študent z univerzity v Midbudlery nedávno predstavil aplikáciu zvanú JoyRyde. Vodiči pomocou nej zbierajú body, ktoré potom môžu vymeniť za rôzne veci. Existuje aj podobná aplikácia s názvom SafeDrive, ktorá poskytuje vodičom zľavy na rôzny tovar za nepoužívanie telefónu počas jazdy. Otázkou preto zostáva, či Japoncov dokáže motivovať káva, no to ukáže až čas. Je dokonca možné, že v budúcnosti budú podobné aplikácie využívať aj poisťovne na určenie poistného.

Zdroj: autoblog