Francúzsky koncern nedávno oznámil, že na konci tohto roka prestane v autách používať pravú kožu a spomína značky Renault a Dacia.
Mierne paradoxný na tom je fakt, že Dacia v autách pravú kožu nepoužíva a výrobca navyše taktne vynechal jeden dosť podstatný detail – a to, že športová značka Alpine bude ten prírodný materiál naďalej používať. Je to ale nutne problém? A ekologicky nezodpovedné?
Dacia v interiéroch žiadnu prírodnú kožu nepoužíva.
V Alpine sa kože nevzdajú
Ak sa opýtate neziskovej organizácie PETA, ktorá bojuje za práva zvierat, odpovie vám, že samozrejme je. Dokonca tvrdí, že sa Renault rozhodol vynechať použitie koží v automobiloch práve na základe rozhovorov s ich zástupcami.
Asi by sme mali dodať, že francúzska firma postupne vyradila tento materiál z áut v priebehu minulého roka, pričom najnovšie modely R5 E-Tech či Sybmbioz majú poťahy vyrábané z recyklovaných materiálov. Koža preto skutočne ostáva súčasťou výbavy len športového kupé Alpine A110.
Medvedia služba zvieratám
PETA podobným iniciatívam tlieska a popravde, vo všeobecnej rovine pochopiteľne súhlasíme s tým, aby za práva zvierat niekto bojoval. S ohľadom na to, v akých podmienkach často žijú, respektíve ako sa k nim niektorí chovajú, si to zaslúžia. Lenže ani to nevylučuje fakt, že niekedy platí ono okrídlené „cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami“. Čo tým máme na mysli?
„Používaním materiálov šetrných ku zvieratám Renault zabráni smrti mnohých kráv a zároveň zníži svoju uhlíkovú stopu,“ nechal sa počuť zástupca organizácie PETA, James Fraser. Podľa neho a jeho kolegov kožiarsky priemysel „každoročne zabije približne miliardu zvierat“ a prispieva tiež k odlesňovaniu a strate biodiverzity...
Zvierá nehynú kvôli interiérom áut!
To znie samozrejme fantasticky. Teda až na to, že PETA celkom účelovo zamieňa dôsledok za príčinu a potvrdzuje to tiež WWF!
Výskumný inštitút Svetového fondu na ochranu zvierat už v roku 2022 dospel v štúdii k jednoznačnému výsledku: Dobytok nie je primárne zabíjaný kvôli koži. Či sa to niekomu páči alebo nie, koža je skrátka odpadným produktom pri spracovaní mäsa. Aj preto sú ročne vyhadzované na skládky desiatky tisíc ton koží zvierat a často sa tiež spaľujú. Napríklad v Spojených štátoch tvorí podiel likvidovaných koží približne 17 percent z celkového objemu porazeného dobytka!
Použitie pravej kože zabíjanie zvierat znižuje!
Inak povedané, môžete automobilky obviňovať z toho, že používajú v autách materiál vyrobený z kedysi živého tvora. Je ale nezmysel tvrdiť, že môžu za usmrcovanie zvierat. A WWF ide ešte ďalej. Tvrdí, že vďaka predaju koží a ziskom z nich farmári nemajú motiváciu chovať viac zvierat. Inak povedané, používanie kože napríklad aj v automobilovom priemysle v skutočnosti zabíjanie zvierat obmedzuje!
Svetový fond na ochranu zvierat vo svojej štúdii dokonca naznačuje, že chovanie automobiliek vylučujúcich použitie tohto materiálu je tak trochu pokrytecké. Pravá koža sa dá totiž recyklovať oveľa šetrnejšie ako početné náhrady, ktoré poznáte napríklad ako „vegánsku kožu“. Všetky sú totiž na báze plastov a ich opätovné použitie vyžaduje zložité chemické spracovanie.
zdroj: Automobilwoche, WWF