Aj keď je dizajn podobne individuálna a nesmierne rozmanitá záležitosť, v prípade farieb sa predsa len zákazníci na celom svete v niečom zhodujú – už nejaký čas je najväčší záujem o autá vo farbe čiernej, sivej, striebornej a bielej. Teraz však nebudeme rozoberať preferencie svetových zákazníkov všemožných značiek, ale pozrieme na najobľúbenejšie odtiene farieb zákazníkov značky Škoda.

Už prvý pohľad neprináša nič prevratné – pretože aj v tomto prípade si záujemcovia najčastejšie vyberajú čiernu Magic s perleťovým efektom. Čierna teda vládne všetkým rebríčkom. Podobne neprekvapia ani ďalšie miesta na palete – sivá metalíza Quarz, biela Candy, strieborná metalíza Brilliant a biela metalíza Moon. Aj keď ide o päticu rôznych odtieňov, stále sme vo svete troch základných neutrálnych farieb – čierna, sivá/strieborná a biela. Keď vzorkovník otvoríme o čosi viac, už sa na ňom objavuje modrá, respektíve v prípade Škody metalíza Modrá Race, a červená Corrida. Kým mladoboleslavská automobilka svoju vychytenú desiatku uzatvára svetlomodrým lakom, motoristi na celom svete vo veľkom volia ešte aj zelenú a hnedú. Pre českú značku sú už vyslovene podružné. Podľa vyjadrení automobilky má Škoda v základnej ponuke síce len 15 farieb, ale keď sa spočítajú všetky laky na prianie pre jednotlivé modely, dostaneme sa k číslu 67. Započítať musíme aj dvojfarebné verzie s kontrastnou farbou strechy. Napríklad Superb je možné nalakovať v šesťdesiatich farbách, medzi nimi aj dobre známa Dračia koža - Dragon Skin, určená pre verziu SportLine.

Škoda vo výnimočnej farbe? Existuje

Bežný smrteľník by asi od značky, akou je Škoda, ani neočakával, že bude mať vo svojej ponuke unikátnu farbu. Skôr by sme si mysleli, že značka, ktorá predáva viac ako milión áut ročne, bude mať každú farbu vyhradenú pre obrovské skupiny záujemcov. Nie je to celkom tak, niektoré farby sa napríklad v roku 2017 predali len v jednotlivých kusoch. Platí to napríklad o fialovej Lilac a zelených Malachite a Mint. Tie si objednali len po jednom zákazníkovi. O ružovú Octaviu Pink prejavili záujem dvakrát. Takže aj také vlastne bežné auto, ako je Škoda, môže existovať v unikátnej farbe, len si treba vedieť dobre vybrať. 

Pár technických faktov

Lakovanie áut je skutočná veda, pri ktorej rozhoduje kvalita, ale aj rýchlosť. Mladoboleslavská automobilka sa môže napríklad pochváliť najrýchlejšou lakovacou linkou v rámci koncernu. Jednu karosériu dokáže nalakovať za 37 sekúnd. Keďže Škoda ich má niekoľko, zvládne v oboch českých továrňach nalakovať až 3 200 áut za deň. Každé z nich je pritom pri výjazde z lakovne obťažkané takmer 30 kilogramami ochranných náterov, lakov a voskov. Každý kus kontrolujú pohľadom a drobné nedostatky odstraňujú hneď na mieste. V Mladej Boleslavi v súčasnosti testujú špeciálny skener, ktorý bude vonkajší povrch karosérií sledovať pomocou svetelného lúča a 36 kamier. 

zdroj: Škoda