Kúpili by ste si aj teraz nový diesel? Popravde som si ešte pred rokmi naivne myslel, že dôvod zákazu spaľovacích motorov bude absencia ropy... Teraz som skôr presvedčený, že ich do pár rokov zakáže ekologická lobby. 

Vláda musí zaviesť modrú plaketu. Pomocou nej v celom Nemecku úplne ľahko rozlíšite autá, ktoré sú "čisté" a ktoré sú "špinavé". Takýto krok však môže smerovať k chaosu, keďže o problematike by mali rozhodovať mestá a obce. 

V Sächsische Zeitung sú presvedčení, že by politika konečne mala začať postupovať tvrdšie voči automobilovému priemyslu, za ktorého prehrešky koniec koncov platia vždy len koncoví spotrebitelia. "Kto si v uplynulých rokoch kúpil drahé auto, urobil tak v pevnom presvedčení, že tento výrobok spĺňa všetky právne predpisy a bude zákonodarcom úplne a dlhodobo akceptovaný. Tento záväzný prísľub naraz neplatí..."

Čo na to vláda? 

Nemecká vláda verí, že väčšine veľkých miest sa podarí vyhnúť zákazom jazdy dieselových áut. Minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD) požaduje, aby automobilky na svoje náklady vybavili naftové autá spĺňajúce emisnú normu Euro 5 a Euro 6 novými katalyzátormi. Ak sa mestá rozhodnú pre zákaz, musia vždy zohľadniť zásadu primeranosti. Ako si to predstavujú, to netuším. 

"Vychádzame z toho, že veľká časť miest, kde sú hranice čistoty ovzdušia prekročené minimálne, tento problém prekoná bez akýchkoľvek zákazov jazdy starých naftových áut," povedal hovorca vlády Seibert. Podľa neho by na dodržanie maximálnych hodnôt oxidu dusičitého (NO2) mali v týchto mestách postačiť aj iné, menej radikálne opatrenia, ako je zákaz jázd dieselových áut.

Koľko miest sa zákaz priamo týka? 

Maximálne povolené hodnoty v minulom roku prekročilo asi 70 nemeckých miest. Organizácia na ochranu životného prostredia Deutsche Umwelthilfe, ktorá súdne konanie mimochodom iniciovala, očakáva, že by sa asi v 30 mestách skutočne mohlo podariť množstvo oxidu dusičitého dostatočne znížiť aj za pomoci iných opatrení, ako sú zákazy "chrochtavých" motorov. Zároveň je však presvedčená, že zhruba v 40 mestách sa tomu vyhnúť určite nepôjde.

Zdroj: ČTK, ČN.cz