Reálne skúsenosti a informácie zo zákulisia

Carthrottle neprináša odpoveď na všetky otázky. Určite nemôžu povedať všetko, keďže sériovo má prísť SkyActiv-X v r. 2019 do novej Mazdy 3. Ak neviete, ako SkyActiv-X pracuje, odporúčam môj starší článok. Slangovo ho môžeme nazvať „diesel na benzín“, nie je to však úplne pravda. Klasické zapaľovacie sviečky ostávajú, kontrolujú a riadia proces spaľovania zmesi. Mazda v minulosti hovorila aj o zážihovom princípe SkyActiv-X vo veľmi nízkom zaťažení a pri studených štartoch.

Mazda nepoužíva HCCI spaľovanie, kedy sa mimoriadne chudobná zmes benzínu a vzduchu vznieti len pomocou kompresie. Takýto spôsob je veľmi ťažké kontrolovať, hlavne z pozície toho, kedy dôjde k vznieteniu zmesi. Mazda tak ponecháva zapaľovacie sviečky na kontrolu spaľovacieho procesu za prítomnosti chudobnej zmesi a vysokého kompresného pomeru. Viac na priloženom technologickom videu. „Vylepšené“ a modifikované HCCI spaľovanie nazvali SPCCI.

Aký je motor v reáli? Skúsili si ho v testovacej „mule“, zabalenej do kabátu súčasnej Mazdy 3, ktorá stále ponúka mimoriadne podarené motory SkyActiv-G. Táto mala pod kapotou revolučnú novinku s koncovým X. 

Znie ako dvojlitrový benzín

Ak by ste si mysleli, že ultra vysoký kompresný pomer a vznetový princíp spaľovania dá SkyActiv-X dieselový zvuk motora, opak má byť pravdou. Motor podľa Carthrottle principiálne znie ako klasický 2,0 l radový štvorvalec na benzín. Je veľmi kultivovaný, tichý a dokonca redaktori priznávajú, že súčasný drsnejší zvuk SkyActiv-G v Mazde 3 je agresívnejší a viac pasuje k športovému naturelu Mázd.

Pracuje efektívne v širokom spektre požiadaviek

Príbeh s downsizingom poznáme. V skratke, malé prefúkané turbomotory pracujú efektívne len v nízkej záťaži, za určitých otáčok a keď im prikúrite, odhalia druhú (odvrátenú stranu). Uvedomujú si ju aj ostatní výrobcovia áut a od downsizingových motorov pomaly upúšťajú. Teda, konštruktéri o tom vedeli od začiatku, zastaraná norma merania spotreby NEDC im však umožnila nájsť také podmienky, pri ktorých motory pracovali na papieri veeeľmi efektívne. 

So SkyActivom-X je to vraj iná balada aj kvôli efektivite v rôznych podmienkach jazdy. SPCCI s veľmi chudobnou zmesou pracuje efektívne v širokom pracovnom okne a pomáha mu prepĺňanie malým kompresorom. Motor sa prepína do klasického módu spaľovania zapaľovania pomocou sviečok iba pri veľmi vysokých otáčkach a zaťažení (Mazda hovorila v minulosti aj o veľmi nízkych otáčkach a pri studenom štarte). Načrtli aj to, že kvôli efektivite spaľovania má prototyp SkyActiv-X sympaticky krátke prevody.

Jedným zo zaujímavých technologických riešení je aj vstrekovanie paliva, ktoré sa po vstreku zvíri. Heiko Strietzel, šéf Mazdy Europe pre výskum a vývoj pohonných jednotiek, to prirovnal k hurikánu. Palivo je zvírené a v strede je akési „oko“, stabilné a pokojné miesto. Vytvára okolo sviečky menej chudobnú zmes a poskytuje podmienky pre zapálenie zmesi.

Dynamika aj v nízkom otáčkovom spektre

Motor má dostatok výkonu a krútiaceho momentu aj v nízkych otáčkach. Po jazde konštatujú, že sa zbiera ochotne ako benzínový turbomotor. Chýba mu však akákoľvek turbodiera vo veľmi nízkych otáčkach aj kvôli tomu, že je prepĺňaný kompresorom. Výrazne zaberá od 2500 ot/min, plynule a lineárne ťahá až do červeného otáčkového poľa. "Prepnutie" medzi SPCCI a konvenčným zapaľovaním sviečkou je nepostrehnuteľné. Motor bude mať pravdepodobne veľmi lineárnu charakteristiku, a tak na výraznú výkonovú špičku môžeme zabudnúť.

Kde sa objaví?

Motor príde prvýkrát do sériovej podoby v novej Mazde 3 2019. Mazda CEO pre Európu Jeffrey H. Guyton hovorí, že pri očakávanej akceptácii technológie ju zavedú aj do ďalších Mázd. Navyše pripomína, že SkyActiv-X nebude jediným „typom“ pohonu. Nezbavia sa súčasných motorov. Je jedným z ďalších členov rodiny. Aj so súčasnými motormi SkyActiv majú plány pre budúce zlepšenie. Je však isté, že „X“ sa objaví len u nových typov, ktoré boli postavené pre zástavbu technológie. V súčasnej Mazde MX-5 ho nečakajme.

Zdroj a foto: Mazda, CarThrottle, Engineering Explained