Kedysi sme tu mali od BMW rad 3, 5 a 7, možno v určitom období roadster Z3 alebo rad 6 a 8. Ako sa však rozširovala ponuka od BMW, tak sa rozširuje aj ponuka od Alpiny, ktorá pre svoje modely využíva ako základ autá od BMW. Po druhej generácii XD3 tak predstavili v Ženeve aj príbuzného s názvom XD4, teda vznetový ekvivalent k novej X4ke od BMW.

Dvojica Alpina XD3 a XD4 zdieľa rovnaký motor, teda štvorturbový vznetový šesťvalec.

Po príchode druhej generácie X4 pravdepodobne Alpina vytušila možné zvýšenie odbytu aj v tejto sfére, keď už upraveného súrodenca z X3ky ponúkali. Druhá generácia X4 tak dostala aj upravenú verziu od Alpiny s názvom XD4. Techniku zdieľa s identickou XD3.

Pohonnou jednotkou je teda trojlitrový vznetový šesťvalec so 4 turbodúchadlami, maximálnym výkonom 285 kW (388 k) a 770 Nm. Samozrejmosťou je pohon všetkých kolies a 8-stupňový automat. Alpina XD4 je odlišná od bežnej X4 zmenami na prednom a zadnom nárazníku, sériovými 20-palcovými diskami alebo interiérom s odlišnosťami v štýle Alpina (modré budíky, plaketka s poradovým číslom alebo logá Alpina).

Nepripomína vám z tohto pohľadu napríklad Mercedes GLC kupé?

Zrýchlenie na 100ku zvládne XD4 za rovnaký čas ako XD3, teda za 4,6 sekundy. Maximálna rýchlosť končí na hranici 268 km/h. Alpina s modelom XD4 mieri už na bežnú klientelu luxusných SUV. Iste, už model XD3 nekorešpondoval úplne k značke, rozšírenie ponuky týmto smerom však dotvára obraz, že aj Alpina by rada zvyšovala svoj odbyt.

Zdroj foto: Alpina

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov