Anketa Európske auto roku tu je s nami od roku 1964. Dnes si ju stručne zrekapitulujeme.

Absolútne prvý víťaz ankety Európske auto roka, Rover 2000, zachytený na dobovej fotografii. 

Vďaka svojej dlhoročnej histórii sa táto anketa stála uznávanou v širšom meradle. Neexistuje žiadne iné hodnotenie, ktoré by malo na trhu s automobilmi väčšiu vážnosť. 

Ako to celé začalo? Spískal to holandský motoristický novinár Fred van der Vlugt z časopisu Auto Visie. Tento človek oslovil 26 novinárov z branže, a to až z deviatich európskych krajín. 


Ak by ste mi chceli oponovať americkou súťažou s rovnomenným názvom Auto Roka, tá je síce staršia, a to o celých 15 rokov, ale až do r1999 hodnotili len čisto americké produkty, čiže len na národnej úrovni. 

Peugeot 405 bol zatiaľ najlepšie hodnoteným víťazom. Získal 464 bodov. 

Keď som si tak narýchlo pozrel výsledky, nikdy by som netipoval, že talianske auto sa na prvom mieste umiestnilo najčastejšie. Áno, Fiat bol autom roka 9x, druhé miesto obsadil 6x a tretie iba raz. Na druhom mieste stojí Renault. Ten sa na prvom mieste umiestnil 6x, na druhom 4x a na treťom 3x. Najčastejšie na stupni víťazov stáli Peugeot, Ford a Opel. Napr. automobilovému gigantu, Toyote, sa podarilo prvýkrát presadiť až v novom tisícročí s modelom Yaris. 

Najlepšie hodnoteným autom v histórii bol Peugeot 405. Získal 464 bodov. Nasleduje AR 156 so 454 bodmi. Prvý Ford Focus dostal  444 bodov. Niektorí víťazi získali v jednotlivých rokoch sotva polovicu.

Koľko novinárov hodnotí? Počas rokov a počas rozširovania EÚ sa komisia rozrastala. Aktuálne hodnotia novinári vybraní z 23 európskych krajín. Zo Slovenska tam nie je nikto. Maďari, Poliaci, Česi, ale aj napr. Slovinci majú zastúpenie. Reprezentácia je údajne založená na veľkosti automobilového trhu a automobilového priemyslu. Anketa nemá rozdelené autá do jednotlivých kategórií podľa segmentu. Hodnotia auta celkovo. 

Na tejto ankete pekne historicky vidno, ako sa menia potreby a chute zákazníkov. Sem-tam sa vyskytne nejaký exces, ale o to je rebríček pestrejší. 

Tento článok považujte len za úvod. V najbližšom období budeme postupne predstavovať jednotlivých finalistov, a to od prvého ročníka, až po súčasnosť. 

MYSLÍTE SI, ŽE SÚ PREDAJE NOVÝCH ÁUT OVPLYVŇOVANÉ VÝSLEDKAMI ANKETY EURÓPSKE AUTO ROKA?
  • Áno ( 68% )

     

  • Nie ( 26% )

     

  • Neviem ( 6% )

     

Odpovedalo 50 ľudí  

Foto: peugeot.sk; classics.honestjohn; car--reviews.com