Konkurencia pre X7 a GLS

Prvotne sa šuškalo, že Audi Q9 má ísť v stopách Q8 a pôjde o väčšie SUV-kupé. Dnes sa však vyjadrenia líšia a podľa magazínu Auto Bild pôjde o konkurenta BMW X7 a Mercedesu-Benz GLS. Oba spomínané modely sme mali u nás aj na test, a tak bude zaujímavé sledovať, s čím vyrukuje Audi. 

Pôjde teda o veľké SUV s tromi radmi sedadiel. Po Q8 by mohla byť Q9 len druhým modelom z tohto segmentu, ktorý dostane aj prívlastok „Renn Sport“. Pri RS Q9 sa hovorí o výkone podobnom tomu, ako má RS Q8, čiže 441 kW (600 k). Otázkou zostáva, či majú tieto super výkonné SUV s hmotnosťou cez 2 tony význam. No podľa predobjednávok je RS Q8 hit. Audi Q9 by mala byť, na rozdiel od Q8, nielen väčšia, ale aj luxusnejšia. Audi môže dokonca mieru luxusu vyhrotiť natoľko, že bude môcť konkurovať aj prvému Mercedes-Maybach SUV, GLS 600 4Matic. 

Súčasný trh tomuto segmentu praje, no pri rastúcich ohlasoch eko-maniakov o emisiách a označovaní SUV-čiek za vraždiace stroje, ktoré v meste nemajú čo robiť, nemusí priaznivý stav už dlho trvať, stačí sa pozrieť na USA.  

Zdroj: motor1.com

Foto: X-Tomi Design