Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

BMW týmto konceptom v doťahovaní sa s konkurentami dokazuje, že v oblasti vývoja laserových a LED svetiel je technologicky na vrchole. Laserové svetlá, ktoré sú aktuálne v ponuke pre model i8 dokážu v režime diaľkových svetiel v kombinácii s funkciou asistenta proti oslneniu svietiť až do vzdialenosti 600 m! Na CES2015 BMW prezentuje kam až súčasné poznanie a technológia umožňujú posunúť osvetlenie vozidla v spolupráci s rôznymi snímačmi. BMW M4 Concept Iconic totiž nie je len prezentáciou farieb a estetického zážitku, ale aj zásadným posunom inteligentného osvetlenia v oblasti aktívnej bezpečnosti a pohodlia. Tieto svetlá, napríklad, spolupracujú s navigáciou a vďaka poznaniu presného miesta auta nasvietia zákruty skôr, než do nich vôjdete. Podporný systém dynamického bodu aktivovaný infračervenou kamerou svetiel dokáže vodiča varovať pred nečakanými vzdialenými osobami, alebo zverou ich nasvietením až na vzdialenosť 100 metrov.

Nová technológia OLED otvára nové tvarové a farebné možnosti

Kým predné svetlá konceptu M4 Iconic profitujú zo skvelých možností a intenzity laserových svetiel (napríklad krásne modrými pásikmi vo svetlách), zadné skupinové svetlá sú demonštráciou možností novej technológie OLED (Organických LED). Tie produkujú svetlo z plôšok hrubých len ako lupienky, na ktorých sú nanesené viaceré vrstvy organicého materiálu. Na tomto aute je OLED po prvýkrát na svete použité na koncové a smerové svetlá. Nasvecované plôšky sú zámerne poukladané v oblúkoch, čo vytvára jedinečný 3D efekt. Napriek tomu skupinové svetlá OLED zaberajú oveľa menej miesta a vážia menej.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Žiariaci príklad inovatívnej technológie - antioslnivá laserová projekcia

Vnútri predných laserových svetiel vzniká koherentný monochromatický modrý laserový lúč. Modré lúče supervýkonných diód sa prechodom cez špeciálnu fosforovú doštičku menia na bezpečné no mimoriadne prenikavé biele svetlo vhodné pre ľudské oči, podobné dennému svetlu. Napriek tomu, že tieto lampy potrebujú o 30% menej energie, paralelný svetelný tok z dvoch párov predných svetiel je 10x intenzívnejší než najsilnejšie halogénové, alebo xenónové svetlá. Dokážu svietiť na vzdialenosť až 600 metrov, čo je dvojnásobne viac ako konvenčné moderné sučasné svetlá. Systém selektívnych svetelných lúčov ovládaný viacerými prvkami zabraňuje oslepeniu oprotiidúcej premávky pri súčasnom permanentnom používaní diaľkových svetiel.

3-rozmerné skupinové svetlá OLED

Organické svetlo-emitujúce diódy sú inovatívne, efektívne, trvácne zdroje svetla. Majú špeciálne malý odber energie, svetlá z nich stvorené majú malé rozmery a na ich výrobu netreba žiadne vesmírne ani vzácne kovy. Na rozdiel od klasických LEDiek, ktoré tvoria svetelné body, OLEDky svietia po celom pvrchu rovnomerne. Elementy OLED sú mimoriadne tenké "lupene" s hrúbkou len 1,4 mm. Keďže každý lupienok môže byť aktivovaný zvlásť, vytvára to ohromne nové možnosti optického estetického zážitku.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov
BMW M sľubuje, že novú generáciu OLED zadných skupinových svetiel ponúkne už čoskoro. Dajú sa očakávať  na modeloch M a v programe BMW Individual, za ktorý je M GmbH tiež zodpovedná.

Nasvietenie auta podľa jazdného režimu

Prísne a zastarané legislatívne nariadenia regulácie jasu a sily automobilových svetiel znemožňujú naplno využiť svetelné možnosti OLED a laserových svetiel. Napríklad, vďaka možnosti aktivovať jednotlivé lupienky OLED svetiel zvlášť je veľmi ľahké vytvoriť rôzne obrazce a efekty, ktoré by zodpovedali jednotlivým jazdným režimom auta. Napríklad, v normánom jazdnom móde môžu svietiť všetky OLED lupienky rovnomerne, v športovom režime svietia len niektoré OLED segmenty, čím vytvoria ešte ostrejší a agresívnejší svetelý pásik.