Poplatky za nabíjanie? Mnoho položiek

Ceny tradičných palív na čerpačkách sa výrazne znormálnili a aktuálne sa pohybujú okolo, resp. jemne nad hranicou 1,50 eura za liter v prípade nafty aj benzínu. Čo však bude s cenami nabíjania elektromobilov, ktoré v posledných mesiacoch vzrástli? Zisťovali sme, či budú klesajúce ceny elektriny na burzách dôvodom na ich zníženie.

"V prvom rade musíme upozorniť na to, že cena spotrebovanej elektrickej energie tvorí len časť celkového poplatku za nabíjanie na verejných staniciach," uviedol pre Topspeed.sk Michal Mydlo, prevázkový šéf spoločnosti GreenWay Infrastructure. Tá je s 2213 konektormi aktuálne najväčším operátorom verejných nabíjačiek pre elektromobily v strednej a východnej Európe.

Firmy ako Greenway totiž musia zaplatiť investície do infraštruktúry, prenájom lokalít, údržbu a diaľkovú správu, rezervovanú kapacitu a distribúciu energie. Aj preto cena za nabíjanie nie je až tak závislá od aktuálnej burzovej ceny elektriny samotnej. Potvrdzuje to aj firma Greenway, ktorá dodáva, že ceny nabíjania sa nemenia tak často ako napríklad ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach.

Má to aj výhodu, hoci ceny elektriny v minulom roku občas vyleteli aj o stovky percent, Greenway to pri úprave cenníka nezohľadnil v plnej miere. Spoločnosť tvrdí, že v súčasnosti sa ceny viac stabilizovali a klesli na zhruba také úrovne, aké pôvodne predpokladi.

"V GreenWay-i sa snažíme o predvídateľné a udržateľné ceny služieb“ dopĺňa Michal Mydlo. GreenWay koncom minulého roka upravil ceny nabíjania smerom nahor. Tvrdí, že sa tak stalo po dôkladnej analýze vstupných nákladov. „Už vtedy sme avizovali, že v blízkej dobe neočakávame potrebu opäť meniť ceny,“ doplnil prevádzkový riaditeľ GreenWay.

Podobne odpovedá aj sieť nabíjacích staníc ejoin GO, ktorá tiež menila cenník nabíjania"Momentálne pokles ceny za nabíjanie na staniciach v sieti ejoin GO nepredpokladáme," uviedol pre Topspeed zástupca spoločnosti Martin Janušek.

Do článku sme oslovili aj ZSE Drive, zo spoločnosti sa do uzávierky článku nevyjadrili. Tá tiež pristúpila k zdražovaniu cien nabíjania rovnako ako ostatní hráči na trhu.

Foto: cz.depositphotos.com