Energetická kríza negatívne ovplyvňuje aj elektromobilitu. Sieť nabíjacích staníc GreenWay priznala, že už nedokázala udržať pôvodné ceny. Musí ich zvýšiť, a tak zdražie nabíjanie elektromobilov. "Denne pozorne sledujeme vývoj cien na trhu s energiami. Práve situácia, v ktorej ceny neustále rastú, nás prinútila zmeniť od 1. novembra 2022 ceny našich služieb," informuje spoločnosť v oficiálnej správe adresovanej zákazníkom.

Najviac postihne zdražovanie ľudí využívajúcich služby bez fixného mesačného poplatku - pri využití najrýchlejších nabíjačiek zaplatia vodiči až o 20 centov viac za 1 kWh (jednorazové dobitie), resp. 18 centov navyše pri programe Standard.

Zákazníci Grenway sa musia pripraviť na zdražovanie, do platnosti vstúpi už o 10 dní od nového mesiaca.

Trojica programov zostáva

Aj naďalej zostanú v platnosti tri rozličné programy: balík Standard bez pravidelného poplatku, variant Plus za 9,90 eura mesačne a program Max s poplatkom 29,90 eura mesačne. Dvojica vyšších programov zahŕňa aj predplatený objem elektrickej energie: 30 kWh mesačne v balíku Plus a 100 kWh mesačne s programom Max. Ak ich nevyčerpáte, prenesú sa vám do ďalšieho mesiaca.

Každý spomedzi programov má ceny za nabíjanie odstupňované do troch úrovní pre štandardné (do 25 kW), rýchle (do 100 kW) a ultrarýchle (nad 100 kW) nabíjanie. Práve pri týchto položkách sa zákazníci dočkajú od nového mesiaca mesiaca zdražovania:

Nové ceny pre balík Standard budú nasledovné:

  • štandardné nabíjanie: 0,42 €/kWh (zdraženie o 12 centov)
  • rýchle nabíjanie: 0,65 €/kWh (nárast o 15 centov)
  • ultrarýchle nabíjanie: 0,78 €/kWh (zvýšenie o 18 centov)

Program Plus bude od 1. novembra dostupný s nasledovnými cenami:

  • štandardné nabíjanie: 0,32 €/kWh (zdraženie o 10 centov)
  • rýchle nabíjanie: 0,54 €/kWh (nárast o 9 centov)
  • ultrarýchle nabíjanie: 0,66 €/kWh (zvýšenie o 11 centov)

Zdražovanie pri balíku Max bude nasledovné:

  • štandardné nabíjanie: 0,26 €/kWh (zdraženie o 6 centov)
  • rýchle nabíjanie: 0,46 €/kWh (nárast o 11 centov)
  • ultrarýchle nabíjanie: 0,52 €/kWh (zvýšenie o 12 centov)

Drahšie bude aj jednorazové nabíjanie. Po novom bude stáť 0,49 €/kWh pre štandardné nabíjanie; 0,70 €/kWh pre rýchle nabíjanie a 0,85 €/kWh pre ultrarýchle nabíjanie. Najpomalšie nabíjanie tak zdražie o 14 centov v prepočte na 1 kWh, stredne rýchle nabíjanie bude drahšie o 15 centov a najväčší nárast čaká ultrarýchle nabíjanie - o rovných 20 centov.

Spoločnosť GreenWay vznikla v roku 2011 na Slovensku a odvtedy buduje nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické vozidlá. V jej sieti sa nachádza už viac ako 500 nabíjacích staníc nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku.

Zdražovanie nabíjačiek Greenway prichádza po najnovších správach, ktoré odhadujú prudký nárast cien tradičných palív. Viac v samostatnom článku.