Je nákup jazdeného auta cez internet šialený alebo dobrý nápad?

Kúpiť cez internet drobnosť alebo aj relatívne drahú vec z opačného konca sveta je dnes „zložité“ asi rovnako, ako využiť samoobslužnú predajňu v obchodnom centre či zaplatiť knihu cez mobilnú aplikáciu. V online prostredí sa skrátka pohybujeme a platíme s takmer bezmyšlienkovitou samozrejmosťou. Dokážete si však predstaviť, že by ste si podobným spôsobom kúpili nielen elektroniku, náhradnú súčiastku či oblečenie, ale tiež jazdené auto? Sme si istí, že väčšina z nás ešte určite nie. Napriek tomu vám môžeme predstaviť službu, ktorá sa obecne zaužívanú rutinu snaží zmeniť. A má na to mnohé pádne argumenty.

Carvago

V Carvago nekupujete čo majú, ale hľadajú, čo chcete vy

Jednoducho otvoríte stránku, vyberiete značku, model, motor, prevodovku, farbu, výbavu... Stručne povedané čokoľvek, vrátane minimálneho či maximálneho počtu najazdených kilometrov, rok uvedenia do prevádzky, aj približnú cenu. Prosto nakonfigurujete si vaše vysnívané auto, pár kliknutí a o 15 pracovných dní neskôr (bez ohľadu na to, či je auto fyzicky na Slovensku, v Česku, Nemecku, Belgicku, Dánsku, Francúzsku...) vám po vybavení príslušných formalít kuriér privezie auto rovno domov. Bez toho, aby ste vo vozidle predtým osobne sedeli, detailne ho prehliadli a vyskúšali. Viete si predstaviť, že zrazu máte nielen maximálne pohodlie online nákupu auta z domu, ale aj to, že nemusíte denne prehliadať všetky naše, české či zahraničné online autobazáre a hľadať, či sa náhodou niekde nevynorilo auto, o ktoré máte záujem? Že zrazu máte k dispozícii väčšinu celoeurópskej ponuky overených jazdených áut?

Carvago

Kúpa jazdenky je dlhá, otravná a často s neuspokojivým výsledkom

Taká predstava nám dnes môže pripadať ako utópia. Teda, nie že by to technicky nebolo možné. Ale obvykle si online nákup vozidla nedokážeme predstaviť predovšetkým kvôli tomu, že máme obavy z povestnej mačky vo vreci. Ak ste už ojazdený automobil zháňali, s veľkou pravdepodobnosťou viete, o čom v nasledovných riadkoch hovoríme. Inzeráty doslova prekypujú superlatívmi typu „kompletná, či full výbava, nikdy nebúrané, po dôchodcovi, nefajčiarovi, v perfektnom stave“ a podobne. Akurát realita je väčšinou úplne iná. To, čo na fotografiách vyzeralo ako dobrý obchod, má zrazu množstvo nedostatkov. A vás to stálo čas, peniaze pre mechanika, palivo a nervy. A to ste stále na začiatku. Hľadanie pokračuje a opakuje sa. Nejeden opatrný záujemca nekúpi auto celé mesiace, napriek tomu, že ho nutne potrebuje.

Carvago

Čo tak vyberať auto nielen z ponuky na Slovensku ale celej Európy?

Carvago možno bez preháňania nazvať najväčším európskym online trhoviskom so zánovnými a jazdenými automobilmi. Ešte zaujímavejšie než obrovský rozsah celkovej ponuky sú procesy, ktorými zabezpečia kvalitu jednotlivých áut.

Sitom Carvago prejde len 10 % inzerovaných áut

Aby ste mali predstavu o tom, o akom veľkom trhu sa bavíme, vedzte, že každý deň prejde cez systém Carvago zhruba 7 000 000 inzerátov. To nie je preklep, skutočne ide o sedem miliónov ponúk! Priamo na stránke sa ich však objaví asi 10 %. Prečo taký prísny filter? V prípade toho 90-% zvyšku totiž systém narazí na podozrivého predajcu alebo registruje iný problém či nezrovnalosti, ktoré sú v rozpore s vysoko nastavenou úrovňou akosti produktu. Carvago v žiadnom prípade nemá záujem predať všetko, čo sa dá naštartovať. Podstatné je zaniesť do výberu len autá v skvelom stave, s ktorým bude zákazník spokojný. To je jediný želaný stav služby, ktorá nemá záujem riešiť reklamácie a nespokojnosť zákazníka. Naopak, chce spokojných majiteľov, ktorí o tejto službe povedia svojim známym či rodine.

Napriek striktnému výberu ponúk podľa prísneho filtra ponúka Carvago vždy širšiu ponuku konkrétneho modelu auta. 750 tisíc inzerátov je stále násobne vyššie číslo ako ponúkajú slovenské bazáre. Napríklad dnes populárny Hyundai i30 s nájazdom do 100 tisíc kilometrov je v ponuke slovenských bazárov len 150-krát, avšak na Carvago.com je z tohto modelu momentálne 2522 kusov.

Carvago

Kontrola vami vybraného auta je komplexná, nie len dokumentačne, ale aj fyzicky

Pochopiteľne správne napísaný inzerát bez podozrivých informácií ani zďaleka neznamená, že samotné vozidlo je v stave, ktorý by sa dal popísať ako perfektný. Aby ste to overili, stále nemusíte vstávať od klávesnice, telefónu či opúšťať pohodlie domova. Vyberte si na stránke Carvago auto napríklad v susednom Česku či vzdialenejšom Holandsku a naštartujete celý kolotoč úkonov spojených s previerkou konkrétneho auta. Nejde o kontrolu cez internet, ale  o fyzickú kontrolu, priamo u predajcu, nech je kdekoľvek.

Carvago má pre zákazníkov k dispozícii službu s názvom CarAudit, ktorú si môžete predstaviť ako pre vás vykonanú niekoľkohodinovú technickú kontrolu. Na miesto vyrazí certifikovaný technik, ktorý skontroluje takmer 300 kritických bodov. Nasleduje skúšobná jazda, pričom z prehliadky je vyhotovený podrobný záznam, a to aj obrazový.

Carvago

Získané informácie, teda tiež fotografie, videozáznam, servisná história, výsledky merania laku, previerky podvozka či motora sú odoslané zákazníkovi aj s odporúčaním, či dané vozidlo kúpiť alebo nekúpiť. Ak vozidlo nie je v dobrom stave, respektíve hrozia iné riziká, Carvago vám ho nepredá, automaticky však začne hľadať nové alternatívy a celý proces sa opakuje. V prípade, že ste s výberom spokojný a auto zodpovedá jeho predstavám, nastáva ďalšia fáza v procese.

Carvago kúpi auto do svojho vlastníctva, takže v prípade akýchkoľvek neskorších problémov nemusíte jednať s dotyčným, pre vás neznámym predajcom odkiaľsi zo zahraničia. Riešite všetko vždy s Carvagom.

Vrátenie do 14 dní? Samozrejme, že áno, je to online nákup

V ďalšom slede sa môžete dohodnúť na nadštandardných službách, kam spadá napríklad financovanie (a to aj vozidiel zo zahraničia), dovezenia auta priamo pred váš domov, zjednanie poistky i zariadenie všetkých nutných dokumentov tak, aby ste po doručení vozidla na uvedenú adresu mohli rovno začať bez starostí jazdiť.

Ak sa vám to stále nezdá, sú tu ešte iné pozoruhodné výhody. Na každý automobil je poskytnutá bezplatná šesťmesačná záruka, ktorú si môže zákazník predĺžiť až na dva roky. Málo? Ďalšou zaujímavosťou a logicky i výhodou pre klienta je možnosť vrátiť auto bez udania dôvodu do 14 dní. To je skrátka benefit nakupujúceho cez internet, ktorý mu dáva priamo európska legislatíva.

Carvago

Jakub Šulta je zakladateľom českého e-shopu s jazdenými autami Carvago.


„Zákazníci si na výhody online predaja zvykli veľmi rýchlo. Z ich vyjadrení vyplýva, že najviac oceňujú širokú ponuku až 750 tisíc áut, z ktorých si môžu vyberať, a takisto 14-dňovú lehotu vrátenia auta.“ hovorí šéf Carvaga Jakub Šulta. „Zákazníci dostanú k vozidlu i predĺženú šesťmesačnú záruku a pomerne často využívajú i doručenie automobilu až ku dverám. Spoločne s certifikovanou technickou prehliadkou sa tak sprievodné online služby stávajú novým štandardom predaja jazdených áut,“ dodáva Jakub Šulta.

Pýtate sa, prečo to Carvago robí? Ústami svojho šéfa tiež preto, že nechce len predávať tovar z druhej ruky, ale chce prispieť aj k väčšej transparentnosti celého trhu s ojazdenými vozidlami. Práve pri tomto type obchodu sa ľudia často stávajú obeťami podvodov, keď nedokážu odhaliť stočené kilometre alebo technicky nevyhovujúci, až havarijný stav. Marža Carvaga za poskytnuté služby sa pritom nijako nelíšia od klasických autobazárov a dosahuje 4 percentá z celkovej ceny vozidla.

Carvago

Že je tento koncept správne nastavený, dokazuje okrem iného i fakt, že firma začala fungovať v susednom Česku len v závere roka 2020, ale už po šiestich mesiacoch dosahuje prevádzkový zisk. Aj preto začalo Carvago pôsobiť i na Slovensku a na tento rok má naplánovanú expanziu do ďalších dvanástich európskych krajín.

zdroj: Carvago.com