„Chceme dať prednosť ľuďom, ktorí budú mať svoje autá radi, nechajú si ho a budú s nim jazdiť,“ hovorí Raj Nair, viceprezident Fordu.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Originál GT40 zo 60. rokov má obrovskú zberateľskú, ale aj finančnú hodnotu. Moderná reinkarnácia z roku 2005 je tiež celkom raritná. Američania postavili 4038 ks. Ak nás sledujete pravidelne, určite vám neušla informácia, že Ford chystá ďalšieho nástupcu. Auto už nedostane retro vzhľad, no podobnosť s predchodcami je stále jasne viditeľná. Pod kapotou nebude osemvalec s kompresorom, ale agregát V6 s dvojitým prepĺňaním. Záujem o superšport je údajne obrovský. Ford sa preto rozhodol pre zaujímavý spôsob predaja. Zákazníkov si bude doslova vyberať. Podobne postupuje aj Ferrari pri limitovaných edíciách áut.

Ford nechce aby GT stálo len niekde v garáži 

Tučné bankové konto vám preto na kúpu Fordu GT nemusí stačiť. Modrý ovál chce predávať fanúšikom a lojálnym zákazníkom. Záujemcovia o auto vyplnia online dotazník, v ktorom budú odpovedať na otázky v štýle koľko a akých Fordov vlastnili a tiež ako sú aktívni na fórach o automobilke. Predajcovia si chcú byť istí, že Ford GT sa dostane do správnych rúk a majitelia s nimi budú pravidelne jazdiť a nezavrú ich do garáže alebo múzea. Cieľom je aj odfiltrovanie priekupníkov, ktorému má pomôcť aj doložka pri podpise zmluvy. Tá zakáže predaj auta na určitú dobu od kúpy.

Ford GT

Ford chce predávať GT fanúšikom a nie ľudom, ktorí ho zavrú do garáže alebo múzea

„Chceme dať prednosť ľuďom, ktorí budú mať svoje autá radi, nechajú si ho a budú s nim jazdiť,“ hovorí Raj Nair, viceprezident Fordu. Pokiaľ sa voláte Jay Leno, tak asi nebude mať s kúpou starosti. No ak v garáži nič zaujímavé nemáte, môže to byť problém. Niekoľko zákazníkov sa už snažilo kúpiť auto za horibilné sumy, no pracovníci Fordu všetkých odmietli. Online dotazník by mal byť spustený v priebehu februára. Pokiaľ chcete jeden vlastniť, mali by ste sa poponáhľať, pretože na všetkých určite nevyjde. Do konca tohto roka plánuje Ford Performance dodať prvých 250 kusov.


Mne je postup Fordu sympatický a výber zákazníkov, ktorí si chcú auto užívať, schvaľujem. Športové autá by mali predsa robiť najmä radosť, no nie? Úplne presne to vyjadril Brian Stormer, majiteľ dvoch Fordov GT: „Je mnoho oddaných zákazníkov Fordu, ktorí si zaslúžia tieto autá. Nezaujíma ma, či má nejaký chlapík 20 miliónov. Budem radšej, keď ho dostane niekto, kto si ho užije.“


Zdroj: detroitnews