Benzín išiel hore o 10 centov

Na jednej z bratislavských značkových čerpačiek sa v nedeľu benzín predával za rovných 1,60 eura za liter, zatiaľ čo diesel bol len o niečo drahší s cenou 1,63 eura. Na neďalekej čerpacej stanici, ktorá sa svojou stratégiou orientuje na čo najnižšie ceny palív, sme svedkami podobného scenára: Liter benzínu by ste tu natankovali za 1,59 eura, liter nafty stojí 1,61 eura.

Český analytik Petr Lajsek zo spoločnosti Purple Trading viní zo zdražovania benzínu situáciu na burzách, “ale tiež postupný nárast marží na našich čerpacích staniciach. Tie boli totiž z dlhodobého pohľadu na podpriemerných hodnotách,“ vysvetľuje. „Dopyt po nafte na účely vykurovania navyše slabne vďaka pádu cien zemného plynu a naplneným zásobníkom plynu,“ doplnil Lajsek.

Pokiaľ hovoríme o nafte, tej hrajú do karát aj pretrvávajúce znížené ceny ruskej ropy Ural, ktorá sa po vypuknutí vojny na Ukrajine predáva s výraznou zľavou. Európske rafinérie aktuálne intenzívne hľadajú alternatívy, ako ju nahradiť. Navyše, ropa sa obchoduje v amerických dolároch a posilňovanie kurzu eura voči doláru vplýva priaznivo aj na peňažeňky motoristov.

Benzín asi dobehne naftu

Odborníci očakávajú v budúcom týždni zvýšenie cien palív, píše Aktualne.cz. Analytik XTB Jiří Tyleček hovorí o očakávanom pokračujúcom raste cien ropy a vyšších veľkoobchodných cenách palív naprieč Európou. Platí pritom, že benzín by opäť mohol zdražovať rýchlejšie a už čochvíľa by sa mohol ocitnúť na rovnakej cenovej úrovni ako nafta.

Zdražovanie však podľa všetkého čoskoro postihne i diesel. Dôvodom je zavedenie ďalšej fázy embarga na ruskú ropu vo februári. S napätím sa očakáva, aký vplyv bude mať zákaz vývozu produktov z ruskej ropy do zahraničia, ktorý postihne aj domáci Slovnaft. Rafinéria bude môcť nateraz počítať aspoň s pár výnimkami, ako sú Česko a Ukrajina. Odborníci však nevidia situáciu úplne čierno. „Výraznému zdraženiu pohonných hmôt by mohli zabrániť obavy z globálnej recesie,“ uzatvára Lajsek.

Zdroj: Aktualne.cz

Foto: cz.depositphotos.com