Thomas Schäfer, CEO Škody, povedal na online konferencii automobilky s názvom NEXT LEVEL, že do roku 2030 plánujú predstaviť minimálne tri nové elektromobily Škoda. Tie by rozšírili elektrické portfólio značky a doplnili Enyaq iV, ktorý je mimochodom jedným z najkrajších elektrických áut na trhu. Nové modely by však v hierarchickom rebríčku sedeli pod Enyaqom, ktorý by bol vrcholom ponuky. Pripravované elektromobily by totiž podľa Škody mali byť menšie a aj lacnejšie ako práve Enyaq. Bližšie informácie však zatiaľ neprezradili. 

Vlna špekulácií

Nedostatok oficiálnych informácií však dáva priestor špekuláciám. Tie hovoria, že jeden z nových modelov by sa mohol zaradiť do kategórie malých hatchbackov a vytvoriť dvojča s VW ID.1, ktorý však ešte nebol oficiálne potvrdený a tiež je nateraz len výplodom špekulácií. Pri druhom modeli sa zase očakáva, že pôjde o kompaktný crossover, pričom posledná novinka by sa mala zaradiť do rovnakého segmentu ako Octavia, ktorá je už dlhé roky hitom automobilky. Ani jeden z nových elektromobilov by však nemal byť len elektrickou verziu už existujúcich modelov, ale malo by ísť o kompletne nové autá postavené na platforme pre elektromobily. 

Fabia RS nebude

Šéf Škody zároveň nepotešil fanúšikov športových hatchbackov. Vylúčil totiž možnosť novej Fabie RS, nakoľko je podľa neho zložité postaviť biznis plán pre malý športový hatchback. Priaznivci tohto typu áut si tak u Škody neprídu na svoje. Okrem toho Schäfer vylúčil aj možnosť expandovania na severo-americký trh, napriek tomu, že chcú do roku 2030 zvýšiť ročný predaj až na 1,5-milióna áut. 

Škoda zároveň očakáva, že do konca tejto dekády budú elektromobily tvoriť 50 až 70 % ich predajov v Európe, k čomu by im mali pomôcť aj nové vyššie spomenuté elektrické modely. Taktiež chcú znížiť svoje flotilové emisie a to až na polovicu. Zdá sa, že budúcnosť Škody bude elektrická. 

zdroj: Škoda