Sériová funkcia Volkswagen car-to-x je v novom modeli Golf 8, nájdete ju aj v budúcich modeloch Volkswagen ID. Umožňuje komunikovať medzi autami a poskytovať tak vodičovi relevantné informácie z miesta, kam o chvíľu s autom príde.

Ide o informácie, ktoré budú dostupné okamžite, teda nie až po spracovaní niekde v systéme a ušetria tak cenné minúty. Napríklad ak bude nový Golf pokazený v zákrute, upozorní na to okolo idúce autá pomocou tejto technológie.

Kým teda vodič vystúpi a pôjde zaniesť výstražný trojuholník pred zákrutu, už by mohli v tomto čase do auta naraziť niektorí vodiči. To isté aj v prípade dopravnej nehody. Často sa totiž stáva, že dopravná nehoda na diaľnici si vyžiada reťazové „búračky“ iba preto, lebo o tom prichádzajúci vodiči nevedeli včas, napríklad pri jazde v hmle alebo hustom snežení. V takomto prípade bude vodič vedieť, že 300 metrov pred ním sa stala alebo je nedávna dopravná nehoda.

Musí sa rozšíriť

Euro NCAP zároveň dodáva, že aj keď ide o veľmi účinnú technológiu, bude mať takzvane zviazané ruky, pokiaľ sa nerozšíri do množstva vozidiel. Načo predsa bude vozidlo tieto informácie posielať do okolia, keď to žiadne iné auto nedokáže prijať. Keďže však technológia má predstavenie vo veľmi predávanom Golfe a nie v najdrahších luxusných limuzínach, dá sa predpokladať jej rýchle rozšírenie medzi viac ľudí.

Zdroj foto: VW