Nie je novinkou, že autá už vedia jazdiť po rovných úsekoch bez prudkých zákrut samostatne. Problémy však ešte stále majú v hustej premávke, či na slabo zmapovaných miestach. Rovnako problémy robí aj nerovná vozovka. Krízové situácie, ako je napr. nečakané vytvorenie prekážky tiež ešte stále nie je doriešené na 100 %.

Vedeli ste ale, že systémy dokáže zmiasť aj rozsypaná soľ? Je to tak. Systém totiž nemusí takúto situáciu poznať, a nevie správne vyhodnotiť, či môže v jazde ďalej pokračovať, alebo musí zastaviť. Systém je preto nutné priebežne dopĺňať, aby bol pripravený na čo najrozmanitejšie situácie v premávke.

Podľa Jiřího Matasa však bude nutné pripraviť podrobné mapové podklady, vrátane informácií o kvalite povrchu cesty, všetkých prekážkach – značkách, stromoch, krajniciach, nerovnostiach, retardéroch... Možno ste nevedeli, ale už nejaký čas po celom svete tieto informácie zhromažďujú. Robí sa to aj prostredníctvom aplikácie Mapillary, kde vodič dostáva peniažky za zmapovanie ciest. Rovnako fungujú appky od Google. Navyše sa pracuje s leteckými snímkami alebo s údajmi z katastrálnych portálov. 

K tomu je nutné naprogramovať situácie všemožného druhu, ktoré môžu vytvoriť iní účastníci premávky, ale aj nečakané prírodné, či iné javy. Prechod na autonómne autá bude postupný. „Žiadna okamžitá revolúcia nebude,“ uviedol. Najskôr sa to podľa všetkého prejaví v nákladnej doprave, kde budú nákladiaky jazdiť vždy po tej istej trase. Následne sa budú trasy rozširovať.

Využívanie autonómnych áut bude závisieť okrem prijatia spoločnosťou aj od právnych regulácií a v neposlednom rade ja od ceny. Aktuálne sú ceny závratne. Technológie nutné na využívanie systému stoja viac ako samotné auto. Budúcnosť vidia predovšetkým v kamerách.

Autonómne autá už začali testovať. Polygón bude v ČR, ale aj v Maďarsku. Chvíľu sa o testovacej prevádzke rozprávalo aj u nás. Konkrétne sa malo skúšať na diaľnici D2 medzi BA a ČR. Dokonca sa chystá aj zmena v hodnotení Euro NCAP skrz autonómnu jazdu. 

Matas tvrdí, že autonómne autá prinesú výhody. Ide predovšetkým o vyššiu bezpečnosť a tiež predpokladajú vyššiu plynulosť... Ako to vnímate vy? Popíšte v diskusii.