Šoférovať tento "maličký" Fiat muselo byť mimoriadne náročné, no pokoriť 200 km/h desivé. 

Pre lepšie pochopenie výnimočnosti tohto Fiatu musím uviesť, že na svete existovali len dva kusy. Automobilka ich v tom čase vyrobila, aby pokorila rýchlostný rekord a demonštrovala svoje schopnosti. Jeden kus bol demontovaný pred Prvou svetovou vojnou a druhý dostal do Austrálie ruský aristokrat Boris Soukhanov, kde po prestavbe pôsobil ako pretekársky špeciál. 

V roku 2003 kúpil Fiat S76 britský nadšenec Duncan Pittway, ktorý vracal auto do pôvodného stavu dlhých desať rokov. Dokonca získal druhý motor z demontovaného exempláru. Pittway v tom čase už mal skúsenosti s prestavbou exkluzívnych automobilov. Na svojom konte má napríklad Bugatti T35. 

Fiat S76 je dôkazom, že ľudia milujú "topspeed" už viac ako 100 rokov. Priznám sa však, že 217 km/h by som s ním ísť nechcel.

Fiat sa v Goodwoode predvedie v plnej kráse a pôvodnom stave.

Technické parametre Fiatu S76 sú ohromujúce. Najmä ak si predstavíte, že vznikal pred rokom 1911. 28,4 litrový štvorvalec je spriahnutý so štvorstupňovou manuálnou prevodovkou. Maximálny výkon agregátu dosahoval 290 koní (213 kW) spolu s krútiacim momentom brutálnych 2700 Nm! Všetky šialené čísla prechádzali na zadné kolesá prostredníctvom reťazového rozvodu. Veľkosť kolies a pneumatík môžete vidieť na obrázkoch. Zmes v každom valci zapaľovali tri sviečky. Podľa dostupných informácií vodou chladený motor dosahoval vŕtanie 7 a pol palca. 

Fiat S76 vznikol kvôli prekonaniu rýchlostného rekordu. Krátko po jeho zrode však vyvstal problém. Kde otestovať jeho maximálku? Konštruktéri nakoniec našli vhodný úsek cesty v Belgicku, kde v roku 1911 posadili za volant vodiča menom Pietro Bordino. Fiat pod jeho vedením dosiahol rýchlosť 217 km/h! Oficiálny zápis rekordu však neexistuje, pretože hlavný aktér s extrémnym strojom nedokázal danú rýchlosť zopakovať v časovom limite jednej hodiny. 

Monštruózny Fiat S76 môžete vidieť aj vy 26. až 29. júna na Festival of Speed v Goodwoode. 

Zdroj: tlačová správa, goodwood.co.uk

Prečítajte si aj: Mercedes G63 AMG 6x6 našiel svoj vrchol. Dostal pancierovanie!