Systém KERS rekuperuje brzdnú energiu následne ju ukladá do batérii, ktoré napájajú elektromotor.

Systém KERS rekuperuje brzdnú energiu a následne ju ukladá do batérii, ktoré napájajú elektromotor.

Prečo sa Ferrari rozhodlo pre tento krok? Automobilka z Maranella sa jednoducho nechce vzdať svojho motora V12. Európska únia svojimi nariadeniami tlačí na výrobcov, aby znižovali počet emisií. Nariadenia platia aj pre vzpínajúceho sa koňa. Ako sa dá vyriešiť tento problém? Hybridom. Verím, že ak by vo Ferrari nemuseli, tak by to nerobili.


Najnovšie informácie hovoria o tom, že hybridné Ferrari využije systém KERS, ktorý poznáme z Formuly 1. Hlavným cieľom pridania nového systému nebude zvýšenie výkonu ale šetrenie energie. Felisa pre magazín Autocar priznal, že použitie KERSu bude drahé. Budúcnosť ale dáva priestor na vývoj a zlacnenie.

Spojenie V12 a KERSu prinesie malú úsporu a veľké poškodenie povesti Ferrari. Vieme, že to tak jednoducho musí byť. Zvykneme si.

Ak vám je použitie systému KERS vo Ferrari povedomé, pravdepodobne si pamätáte na koncept 599 HY-KERS. Elektromotor dodával výkon 74 kW (100 k) a maximálny krútiaci moment 137 Nm. Štúdia sľubovala úsporu 25%. Batérie boli umiestnené v podlahe a zvyšovali hmotnosť o 100 kg. V prípade ďalšieho vývoja hybridov Ferrari v budúcnosti použije hybridný systém v štandardnej výbave. Jednoducho sa tomu nebude dať vyhnúť. Prvé Ferrari, ktoré bude využívať hybridnú techniku bude nástupca Enza. Ako sa bude V12 supercar hybrid volať? Zatiaľ to nie je jasné. Špekulácie hovoria o F70, ale je takmer celkom isté, že toto je len interné označenie a chalani z Maranella prídu s originálnejším menom ako slovom.


A ďalšia novinka z Maranella. V celej histórii bolo jediným Ferrari s motorom V6 model Dino, ktorý poznáme zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Maranellská automobilka je prístupná myšlienke opätovného uvedenia modelu so šesťvalcom. Takéto Ferrari by prijali aj v USA, kde už zákazníci nepožadujú minimálne osemvalce.

Ferrari Dino je jedniným modelom v celej histórii automobilky s motorom V6.

Ferrari Dino je jedniným modelom v celej histórii automobilky s motorom V6.