Fanúšikovia spaľovacích motorov musia počítať s tým, že aj keď sa rozhodnú neprejsť na elektromobil, tankovať budú iné palivá ako dnes. Príkladom je novinka pod označením DK25 (nazývaná aj KlimaDiesel25), ktorú natankujete na čerpacej stanici Classic od mája v nemeckom Kirchweyhe v spolkovej krajine Dolné Sasko.

Výrobca paliva sľubuje zníženie emisií CO2 až o 25 percent po jeho natankovaní. „Mal by byť zavedený v celom Nemecku!“ želá si zástupkyňa vedúceho nemeckej čerpačky. Novinka má napomôcť tomu, aby spaľovací motor ako taký prežil aj v budúcnosti. Inovovanú naftu má ponúkať čoraz viac čerpačiek v Nemecku.

Chystajú aj nový benzín

Syntetické palivo DK25 je z jednej tretiny vyrobené z bio zvyškov a odpadových materiálov ako napríklad použitý rastlinný tuk. Hoci vypúšťa až o 25 percent menej emisií CO2 ako bežná nafta, jazdiť naň vraj môžu všetky dieselové vozidlá bez rozdielu. Palivo sa môže miešať s klasickou naftou, má porovnateľné vlastnosti a neovplyvňuje spotrebu. Ak vás zaujíma cena, palivo stojí približne o šesť centov viac ako bežná nafta, čo ozaj nie je dramatický rozdiel.

V príprave je už teraz aj nové palivo pre benzínové motory, no zatiaľ nie je jasné, či ho uvedú tento rok.

Zdroj: Kreiszeitung.de