Príchod elektroniky a prvých immobilizérov do áut znamenal v ochrane vozidiel proti krádežiam veľký zlom. Odzvonilo totiž klasickým postupom pri krádežiach áut s jednoduchým vylomením spínacej skrinky, spojením troch káblov pod palubnou doskou a rýchlym odjazdom odcudzeného auta z miesta činu. Zákazníci sa tešili a spokojné automobilky si konečne vydýchli. „Mierový“ stav však netrval dlho. Zlodeji totiž prvú elektroniku relatívne rýchlo „prelomili“ a autá, najmä tie prestížne a drahšie, začali miznúť z ulíc znova. Začala sa tak nová éra. Tradičné náradie zlodeji vymenili za notebooky či inú elektronickú „výbavu“ a z pôvodných vykrádačov trezorov sa stali hackeri a počítačoví „piráti“.

Ako sa hovorí - agresívny útok si žiada ešte agresívnejšiu obranu, do akcie preto nastúpili poprední odborníci na kryptografiu a IT a začali vytvárať čoraz dômyselnejšie elektronické systémy na ochranu nových vozidiel. K takejto elite dnes patrí aj slovenská spoločnosť Auto SOWA, ktorú v roku 1996 založila skupina odborníkov na vozidlá značky BMW. A ako asi správne tušíte, rozhodne nešlo o obyčajnú „garážovú“ partiu. Za 25 rokov svojej činnosti sa totiž Auto SOWA prepracovala až do pozície dodávateľa spoločnosti BMW Group, pre ktorú poskytuje technické školenia a poradenstvo pre BMW dealerov po celom svete. Jej hardvérová a softvérová divízia pritom prichádza s horúcou novinkou - elektronickým immobilizérom SOWA ATS02, ktorú nám predstavil majiteľ spoločnosti a spoluautor systému Peter Gavora. Spozornieť by mali teraz najmä majitelia vozidiel BMW.

S ovládaním aj cez mobil

Integrovaný immobilizér SOWA ATS02 (Advanced Thiefproofing System) je druhou generáciou immobilizérov vyvinutých špeciálne pre vozidlá značky BMW. Pri jeho tvorbe spojila Auto SOWA sily so slovenskou softvérovou spoločnosťou Lemonur, zaoberajúcou sa vývojom bezpečných serverových a mobilných aplikácií. „Najväčšou výzvou pri vývoji telematiky bolo zabezpečenie rýchlej a hlavne bezpečnej komunikácie medzi vozidlom a mobilnou aplikáciou. Pre túto komunikáciu používa ATS02 serverové riešenie dodávané našou spoločnosťou.“ informuje Peter Sloboda, jeden z majiteľov spoločnosti Lemonur.

Rovnako ako jeho predchodca ATS01 je softvér „nula-dvojky“ implementovaný priamo v elektronickom systéme vozidla, takže k jeho ovládaniu slúžia výhradne originálne továrenské ovládacie prvky. Odpadajú tak rôzne prívesky, zásuvné moduly či iné zariadenia, ktoré musí majiteľ vozidla vždy nosiť so sebou. Okrem štandardných ponúka ATS02 aj mnoho pokročilých funkcií. Napríklad pri každom štarte porovnáva immobilizér interné ID použitého kľúča s hodnotami uloženými v jeho pamäti. Ak sa dáta nezhodujú, dochádza k úplnému zablokovaniu vozidla. „Pokiaľ viem, tak naša ATSka je jediná na trhu  ktorá vie čítať ID továrenských kľúčov novej generácie.“  upresnil nám Peter Gavora pri otázke, či aj iní výrobcovia používajú uvedenú technológiu.

Vďaka integrácii telematickej platformy na báze GPS/GSM možno ovládať široké spektrum funkcií aj priamo prostredníctvom smartfónu s OS Android alebo iOS. Majiteľ má tak svoje vozidlo neustále pod drobnohľadom. Ako zdôrazňuje výrobca, hlavným cieľom pri vývoji zariadenia bola maximálna bezpečnosť. „Všetky komunikačné protokoly máme trojnásobne zabezpečené a operačný systém immobilizéra sme si poistili 128 bitovým asymetrickým šifrovaním.“ dodal Peter Gavora na margo bezpečnosti. 

Pri vývoji ATS02 bolo prihliadané aj k tzv. redundantnosti, pre prípad prelomenia primárnej ochrany sú totiž všetky blokovacie funkcie minimálne zdvojené, pričom sekundárna ochrana poskytuje rovnaký stupeň zabezpečenia ako primárna.

Vďaka integrácii telematickej platformy na báze GPS/GSM možno ovládať široké spektrum funkcií aj priamo prostredníctvom smartfónu s OS Android alebo iOS.

Máte bezkľúčový prístup?

Obava pred odcudzením vozidla zneužitím bezkľúčového prístupu je nočnou morou každého majiteľa drahšieho vozidla, ktoré ešte nedisponuje technológiou UWB. Preto je ďalším bezpečnostným prvkom ATS02 doplnková autorizácia štartu prostredníctvom kombinácie tlačidiel na multifunkčnom volante. Túto kombináciu je však treba zadať pred každým štartom vozidla.

.

Hlavnou bránou k bezpečnosti vášho BMW je personálny PIN kód, ktorý obdržíte po namontovaní immobilizéru v autorizovanom stredisku Auto SOWA. V domácich podmienkach by ste to, vzhľadom na zložitosť systému a jeho integráciu v elektronickom systéme vozidla, určite nezvládli. Tento kód je zároveň jediná možnosť, ako spojazdniť vaše zablokované BMW. PIN kód sa totiž v rámci bezpečnosti nedá opätovne vyčítať. Ak ho zabudnete alebo stratíte, vašou jedinou záchranou je výjazd autorizovaného technika, ktorý vám vygeneruje nový kód. Už z takýchto a podobných detailov je zrejmá nadštandardne vysoká úroveň ochrany a zabezpečenia proti zneužitiu.

.

Idete do servisu alebo na STK?

Diagnostika a práca s elektronikou v takto zabezpečenom vozidle môže byť poriadne tvrdý oriešok. Svoje by o tom vedeli rozprávať autoelektrikári, ktorí už prišli s ATS02 do styku. Systém je totiž úplne odolný voči akémukoľvek elektronickému zásahu. Nefunguje OBD diagnostika, odpájanie či výmenu riadiacich jednotiek, pripojenie sa na zbernicu či manipuláciu s dátami kľúčov ATS02 tvrdo trestá zablokovaním vozidla. Že môže v servise nastať problém? Kdeže. Autori immobilizéru mysleli aj na to. Pred tým, ako majiteľ vozidla odovzdá svoje BMW servisnému technikovi, jednoducho systém deaktivuje pomocou servisného PIN kódu. Po deaktivácii sa ATS02 z auta jednoducho „vyparí“ a vozidlo sa ďalej správa ako klasické BMW. Ak by majiteľ na aktiváciu tzv. servisného módu pozabudol, môže ho dodatočne aktivovať aj neskôr pomocou svojho mobilného telefónu. To isté platí aj o jeho deaktivácii.

Aktualizácia cez OBD

Dôležitým a praktickým aspektom imobilizéra je aj možnosť jeho následnej aktualizácie. Softwér ATS02 i mobilná aplikácia sa totiž neustále vyvíja a zdokonaľuje. Spoločnosť Auto SOWA ponúka všetky tieto aktualizácie svojim klientom zdarma. Samozrejmosťou ATS02 je aj jeho OBD diagnostika s možnosťou individuálnych nastavení, vyčítania histórie kľúčov, pamäte chýb, či iných dôležitých údajov. “Plánov do budúcnosti máme veľa. Či už pôjde o automatické aktualizácie softwéru, možnosť personálnej identifikácie vodiča, diagnostiku vozidla na diaľku... Naši klienti sa určite majú na čo tešiť,“ zakončil naše stretnutie Peter Gavora a zároveň poprial všetkým majiteľom BMW veľa šťastných kilometrov a radosť z jazdy bez obáv o bezpečnosť ich vozidiel.

Úplný prehľad funkcií systému ATS02 nájdete na autosowa.sk