Ľavicovo orientovaný Boric (s chorvátsko-španielskymi koreňmi) tvrdí, že tým chce posilniť ekonomiku krajiny a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia. Ako presne chce splniť druhú podmienku, presne nepopísal, vo svojom vyjadrení totiž nezabudol zdôrazniť, že chápe význam tejto suroviny nielen z pohľadu automobilového priemyslu a výroby batérií, ale i to, aká dôležitá je pre tamojšie hospodárstvo, čo znamená, že sa ťažby nevzdá. Naopak...

Štát postupne preberie všetky operácie spojené s ťažbou suroviny i produkcie čistého lítia od priemyslových gigantov Albemarle a SQM a zverí ich do rúk ďalšieho pôvodne znárodneného štátneho koncernu Codelco. Ten patrí k producentom molybdénu, vzácneho rénia, menšieho množstva zlata, striebra, predovšetkým je to ale svetová jednotka v ťažbe a výrobe medi.

Boric oznámil, že znárodní čílsky lítiový priemysel. 

Je to naša najlepšia šanca, ako sa transformovať na rozvinutú a udržateľnú ekonomiku. Nemôžeme si dovoliť premárniť ju,“ oznámil médiám Gabriel Boric. Juhoamerický štát týmto rozhodnutím napodobní Mexiko, ktoré zoštátnilo lítiové ložiská v priebehu minulého roka a čiastočne tiež Indonéziu, ktorá v roku 2020 zakázala vývoz niklu, respektíve kompletne nad ním prebrala kontrolu.

Boricova vláda uzatvorené a v tejto chvíli platné kontrakty údajne nezruší, prezident už ale naznačil, že uvíta, ak firmy prepustia štátu účasť v tomto biznise pred ich vypršaním. „Budúce zmluvy na ťažbu lítia budú vydávané len v rámci partnerstva súkromného a verejného sektoru so štátnym dohľadom,“ nechal sa počuť Boric.

Dotkne sa to aj Tesly

Radosť z toho pravdepodobne nebudú mať napríklad v Tesle. Spomínaná spoločnosť Albemarle je severoamerická a je známe, že má pobočky po celom svete a tiež niekoľko spoločných podnikov s čínskymi koncernami, napríklad Sinobromom, pričom vlastní tiež Jiangli New Materials – čínsky podnik na výrobu hydroxidu lítneho i uhličitanu lítneho. Práve Albemarle je hlavným dodávateľom pre automobilku Elona Muska a je samozrejme otázne, ako budú následne prehodnotené doteraz plané zmluvy.

A vyskakovať nebudú ani samotní Číňania. SQM (Sociedad Química y Minera) je najväčším producentom lítia na svete a skoro 26 percent patrí čínskemu gigantovi Tianqi Lithium, ktorý má okrem iného aj podiely v austrálskych povrchových baniach – napríklad väčšinový balík v Talison Lithium, ťažiaci v Greenbushes.

Austrália je väčšou istotou

Práve SQM má kontrakt na ťažbu v Čile do roku 2030 a Albemarle dokonca do roku 2043, ale Boric signalizuje, že bude mať snahu vypovedať ich ešte pred oficiálnym vypršaním. Analytici predpokladajú, že bez ohľadu na to, ako rýchlo čilský prezident vypoklonkuje Čínu i USA, ďalšie investície do ťažby lítia sa s najväčšou pravdepodobnosťou začnú presúvať do Austrálie, ktorá je momentálne najväčším producentom tohto kovu, ale hlavne zaručuje politickú stabilitu.