Ročná analýza čerpala z viac než 700 tisíc inzerátov jazdeniek

Na 18 trhoch prevažne strednej a východnej Európy analyzovali viac ako 700 000 reportov s históriou ojazdených vozidiel, vytvorených v období od novembra 2020 do novembra 2021. Dáta pre prieskum získali z troch veľkých trhov Nemecka, Francúzska a Talianska a tiež v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku, Slovinsku, Slovensku, Česku, Litve, Lotyšsku, Estónsku, Ukrajine, Bulharsku, Srbsku, Chorvátsku a v Rusku.

Najviac a najčastejšie stáčanými značkami sú BMW a Audi. Mercedes, prekvapivo v TOP10 nefiguruje, zato je tam Subaru, ktoré do hitparády tak vysoko poslali práve trhy bývalého Sovietskeho zväzu.

Stočené kilometre má viac než 1/3 áut

Zistilo sa, že viac než tretina kontrolovaných modelov malo s najväčšou pravdepodobnosťou zmenený stav tachometra. Táto štatistika však podceňuje rozsah problému so zmenou stavu tachometrov pri vozidlách BMW – ako už nedávno upozornil Matas Buzelis, automobilový expert spoločnosti carVertical, v tomto zozname dominujú práve vozidlá BMW: „Polovicu zoznamu TOP 10 tvoria vozidlá tohto výrobcu. Koreluje to s dopytom po ojazdených BMW na rôznych trhoch. Z údajov tiež vyplýva, že drahé vozidlá majú častejšie zmenený stav tachometra, čo treba brať do úvahy pri hľadaní ojazdeného vozidla. Práve tu padne vhod kontrola najazdených kilometrov."

Na druhom a treťom mieste sa umiestnili vozidlá BMW radu 7 a Subaru Outback s 33,4%, resp. 31,8 % pravdepodobnosťou zmeneného stavu tachometra. Audi A8 bolo piatym najčastejším vozidlom so zmeneným stavom, zatiaľ čo jeho športovejší súrodenec - A7, obsadil desiate miesto s o niečo viac ako štvrtinou (25,8 %). Práve u týchto vozidiel v rámci štúdie došlo k najvyššiemu stáčaniu počtu najazdených kilometrov.

Prítomnosť vozidiel prémiového segmentu medzi najčastejšími vozidlami so stočenými kilometrami je samozrejmá - vyššie zisky. Stáčanie tachometra je relatívne lacný a jednoduchý proces, ktorý poskytuje neférovým predajcom automobilov dodatočný peňažný príjem.

Autá s najčastejšie stáčanými kilometrami podľa roku výroby: staršie autá majú častejšie pozmenený stav odometra.

Pri kúpe ojazdeného vozidla je preto nutné kontrolovať stav najazdených kilometrov, najmä u starších vozidiel. Najobľúbenejšie modely s najvyšším počtom stočených kilometrov boli vyrobené v rokoch 2006 až 2016.

„Zoznam vozidiel s najčastejšie zmenenými kilometrami sa skladá prevažne z vozidiel prémiovej triedy, ale nájdeme tu aj modely ekonomickej triedy. Vozidlá Subaru, Ford a Volkswagen patria do rovnakej vekovej skupiny ako vozidlá vyššej triedy. Zdá sa, že vozidlá s najčastejšie stáčanými kilometrami sú staré 5 až 15 rokov.“

Najnovším modelom na tomto zozname je Ford Mustang. Budúci majitelia šiestej generácie tohto výkonného Mustangu by mali zbystriť a overiť si historické údaje o počte najazdených kilometrov na internete.

Matas Buzelis vysvetľuje, že pri najnovších modeloch môže byť zmena stavu tachometra trochu zložitejšia. U novších vozidiel je tiež menej pravdepodobné, že budú zvolené na stáčanie kilometrov kvôli stavu najazdených kilometrov, ktoré prešli od doby, keď boli úplne nové:

„Väčšinou nemá zmysel stáčať kilometre pri vozidle, ktoré má na tachometri povedzme 50 000 alebo 80 000 kilometrov. Kupujúcim sa ale vždy oplatí skontrolovať, či sú tieto údaje na tachometri skutočné alebo nie."

Väčšina modelov automobilov so stáčanými kilometrami je vybavená vznetovými motormi. Bolo to tak vždy:

„Dieselové automobily sú konštruované tak, aby prešli väčšie vzdialenosti, čo znamená, že u týchto vozidiel je väčšia pravdepodobnosť podvodov s počtom najazdených kilometrov. Situácia sa však môže v budúcnosti zmeniť, pretože predaj dieselových vozidiel pozvoľna klesá.“

„Ak sa pozrieme na čísla, jasne vidíme, že obvykle takmer 80 až 90 %t modelov so stočenými kilometrami, je typu diesel. Zoberme si napríklad Volkswagen Phaeton - z desiatich modelov, u ktorých došlo k zmene stavu tachometra, je deväť z nich vybavených dieselovými motormi a iba jeden je poháňaný benzínovým motorom.“

V niektorých prípadoch sa v ponuke vybraných modelov dieselové motory nevyskytujú dokonca vôbec. Podvody s počtom najazdených kilometrov výrazne zvyšujú hodnotu ojazdeného vozidla a znižujú celkový zážitok z vlastníctva.

Zatiaľ čo kupujúci vozidiel ekonomickej triedy sú vystavení o niečo menšiemu riziku nepríjemných skúseností, najviac ohrození sú tí, ktorí si kupujú dieselové vozidlá prémiovej triedy staré 5 až 15 rokov. Práve u tohto typu vozidiel sa stáčanie kilometrov vyskytuje najčastejšie. Aj pri výkonných modeloch sa vyskytuje vysoký počet prípadov podvodov s počtom najazdených kilometrov. Obstaranie takého vozidla bez overenia jeho histórie na internete môže mať za následok finančnú ujmu.

carVertical je IT dátová spoločnosť, ktorá vytvára globálny register histórie automobilov. Naším najdôležitejším produktom je správa o histórii ojazdených vozidiel (dekodér VIN), ktorá pomáha kupujúcim vozidiel vyhodnotiť stav ojazdených vozidiel. Naším hlavným cieľom je umožniť vodičom vybrať si kvalitné ojazdené vozidlá a chrániť kupujúcich pred nekalými predajcami automobilov. V súčasnosti má spoločnosť viac ako 75 zamestnancov a pôsobí na 25 rôznych trhoch. V roku 2020 dosiahla spoločnosť tržby z predaja vo výške 8,5 milióna EUR.

Viac informácií nájdete na: www.carvertical.com