Lancia Ypsilon je v podstate Fiat 500.

Automobilka však nezanikne zo dňa na deň. Fiat ju pošle stráviť jeseň svojho života do rodného Talianska. Jej labuťou piesňou bude typ Ypsilon, ktorý bude značku udržovať pri živote až do roku 2018, kedy sa prestane predávať aj v danej krajine. Žiadne nové typy na pláne nie sú a teda ukončenie existencie Ypsilonu bude znamenať koniec pre celú Lanciu. 

Slávny taliansky výrobca vznikol už v roku 1906. Jeho história ponúka aj skvelé momenty. V päťdesiatych rokoch minulého storočia predstavil ako prvý na svete produkčný vidlicový šesťvalec, po ktorom nasledoval vidlicový štvorvalec. 

Aktuálnu ponuku Lancie tvoria Ypsilon, Delta, Flavia, Thema a Voyager. Nové typy očakávať už nemusíme. Automobilka sa sťahuje do Talianska.

Lancia má za sebou naozaj bohatú históriu.

Lancia má na svojom konte aj niekoľko úspechov v motoršporte. Počas svojej existencie získala 2 víťazstvá a 10 pódiových umiestnení vo Formule 1. Oveľa oslnivejšie úspechy však dosiahla vo svete rally. Do histórie sa nezmazateľne zapísali typy Stratos a Delta HF Integrale. 

V posledných rokoch však Lancia stratila svoju charizmu. Jej aktuálna ponuka síce obsahuje zaujímavé mená, no odkaz na slávne časy sa vytratil spolu s charizmou značky. Všetky dnešné typy v podstate predstavujú preplechované vozidlá iných značiek koncernu. 

S Lanciou sa teda musíme rozlúčiť. Ešte pár rokov sa s ňou môžeme stretávať v Taliansku, no od roku 2018 bude patriť histórii. Jedine, žeby vo Fiate zmenili svoje plány.

Zdroj: autocar.co.uk

Prečítajte si aj:  Vo Fiate uvažujú o novej 500. V čom bude Luigi iný?