Chcete vlastniť skvost? Lexus RC F Takumi má len 15 kusov

Svet áut pozná desiatky zberateľských modelov. Niektorých existujú stovky, iných desiatky... Napriek tomu je zložité, až nemožné sa k nim dostať. Tu by to predsa len mohlo byť inak. Skratka RC v názve kupé, ktoré vzniklo ako športovejšia verzia modelu Lexus IS znamená Radical Coupé. Pravdupovediac, bežné verzie nijako radikálne nie sú a na slovo radikálny je lepšie radšej zabudnúť. Ak sa však bavíme o modeli RC F, to je už celkom iná vec. Tu sa, špeciálne od začiatku tretieho desaťročia dá hovoriť o radikálnom aute. Pod kapotou má totiž jeden z posledných dostupných atmosférických V8 motorov na svete. Ešte radikálnejšia je verzia RC F Track Edition. No a vrcholom ponuky aj vrámci pomalej rozlúčky s typom Lexus RC je špeciálna edícia. Jej dostupnosť je naplánovaná na začiatok leta 2023. Veľmi prekvapivá je však nasledovná správa. Takumi Edition je určená iba pre 3 krajiny a Slovensko je medzi nimi! Vznikne len pre európskych zákazníkov, iba obmedzený počet 15 exemplárov. Tie budú, veľmi prekvapivo, v predaji len iba v Českej republike, Veľkej Británii a na Slovensku. Z celkového počtu sú pre náš trh určené 4 kusy. Lexus RC F Takumi edition je drobnosťami zveľadená RC F Track Edition, ktorá sa na uzavretých tratiach cíti veľmi dobre. Dá sa azda hovoriť o zberateľskom aute. Špeciálne v dobe, keď ponuku atmosférických V8 na európskom trhu zrátate na prstoch možno aj jednej ruky.

Takumi Edition je vyštrganý Lexus RC F Track Edition

Pre zlepšené jazdné vlastnosti má Track Edition zmenenú aerodynamiku v prednej a zadnej časti v prospech menšieho vztlaku vpredu a istého prítlaku vzadu, až o 80 kg nižšiu pohotovostnú hmotnosť a adaptívny podvozok upravený pre časté použitie na okruhoch. Pod kapotou má obdivovaný atmosférický V8 5,0 litra s výkonom 341 kW/464 k, ktorého ladenie  nie len v oblasti veľmi typického prenikavého zvuku mali na starosti špecialisti z Yamahy.

Pôžitok za volantom je znásobený pocitom hladkého nástupu otáčok a s tým prichádzajúcej sily a výkonu. To je podčiarknuté zdokonaleným zvukom, na ktorom sa podpísalo starostlivé vyváženie hmotnosti piestov a ojníc v kombinácii s rozprašovaním paliva systému dvojitého priameho aj nepriameho vstrekovania.

Neuprosný dôraz na detail

Dôraz na detail a nekompromisné úsilie o dokonalosť dokladuje ručné vymedzenie záberu ozubených kolies s presnosťou na 0,01 mm v precízne nastavenom samosvornom diferenciáli Torsen.

Raritný charakter a sofistikovanosť RC F Takumi Edition hlási markantný odtieň karosérie. Sivá Titanium Carbide kombinuje tvrdosť titánu s neutrálnou stredne jasnou sivou a tlmeným tónom, pričom decentne odkazuje na pokrvnú príbuznosť s pretekárskymi vozidlami a necháva vyniknúť pútavý vzhľad tohto vyhotovenia.

Na vyskúšanie verzie RC F Takumi Edition, ktorá spája špičkové remeselné spracovanie s opojnými jazdnými schopnosťami športového vozidla, nebudú musieť európski zákazníci čakať dlho. Výroba a montáž Takumi prebieha od januára a prvé dodávky sú naplánované začiatok leta 2023. Cena pre slovenský trh bude 119 900 Eur.

zdroj: Lexus News