Ani investície vo výške 25 miliónov eur nestačili. AeroMobil ide do konkurzu a sériovú výrobu sa mu rozbehnúť nepodarí, píše Denník N. Štát v minulosti firme poskytol dotáciu 6 miliónov eur a celý projekt získaval pozornosť miliónov ľudí po celom svete.

Pôvodné plány majiteľov firmy sa nepodarilo naplniť - nezískali do nej ďalšieho investora, ktorý by ju pomohol oddlžiť a zároveň by priniesol finančné zdroje potrebné na rozbeh masovejšej výroby lietajúceho auta.

"Posledné rokovania s investormi neboli úspešné a manažment AeroMobilu je povinný podať návrh na konkurz," píše sa v oficiálnej správe AeroMobilu. Isté je, že ani súčasná napätá ekonomická situácia hľadaniu nového investora rozhodne nepomáhala. 

Na ťahu je súd

Hoci za projektom pôvodne stál známy konštruktér Štefan Klein, ten ho neskôr opustil a venuje sa vývoju AirCar, ktorý je projektom iného lietajúceho auta. Do firmy vstúpil podnikateľ Patrick Hessel a pôsobí v nej spolu s marketérom Jurajom Vaculíkom.

Po podaní návrhu na konkurz je teraz na ťahu súd. Projekt AeroMobil by potenciálne mohol prevziať a dotiahnuť do sériovej výroby nový záujemca, ktorému by sa mohli hodiť patenty a zázemie vytvorené v rámci projektu. 

"AeroMobil počas dvanástich rokov vytvoril a vyrobil tri generácie lietajúcich prototypov, zaregistroval štrnásť patentov, vyprodukoval digitálne dáta umožňujúce výrobu vozidla a aj globálnu značku s vysokou mediálnou hodnotou," uvádza AeroMobil.

Zdroj: Denník N