Čo potrebuje vedieť bežný motorista?

Dlho pripravovaná zmena vstúpila do platnosti len od 1. apríla, no už sa na ňu valí kritika. Niektoré otázky v testoch na získanie vodičského preukazu sú vraj príliš teoretické, pričom odpoveď na ne poznajú len mechanici a automobiloví fajnšmekri. Pre bežných motoristov ide o zbytočnú teóriu, odkazuje Združenie autoškôl SR.

„Ak je vačkový hriadeľ umiestnený v hlave valcov, hovoríme o ventilovom rozvode a typ OHC je správna odpoveď. Preberali sme to s mnohými inštruktormi, sú to konštrukčné otázky, ktoré sú veľmi odborné,“ cituje RTVS majiteľa jednej zo slovenských autoškôl Zdena Bartóka.

Inštruktorom sa taktiež nepozdáva napríklad to, že štát im nedodal okruh otázok v inom ako slovenskom jazyku. Často pritom majú aj zahraničných adeptov na získanie vodičáku.

RTVS oslovila aj štát, ktorý odkazuje, že je pripravený otázky v prípade potreby prehodnotiť. „Nebránime sa diskusiám s predstaviteľmi autoškôl, preto ak navrhnú iné skúšobné otázky a odpovede k nim, budeme sa nimi ochotne zaoberať,“ uviedla policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Zdroj: RTVS / foto: cz.depositphotos.com