Je to vôbec prvýkrát, čo sa svetová výstava presunula do arabskej krajiny. A pripomenúť by sme asi mali aj fakt, že pôvodne sa malo Expo 2020 konať vlani, ale organizátori boli nútení presunúť jeho štart kvôli pandémii koronavírusu na 1. októbra 2021.

Výstavný areál má štyri kilometre štvorcové a ak máte v pláne do Dubaja vyraziť, odporúča sa nechať si na prehliadku viac ako 200 expozícií dva až tri dni času. Čo môžete vidieť na stánkoch jednotlivých štátov, vám neprezradíme, máme však pre vás návnadu a dôvod prečo navštíviť slovenský stánok.

Matador MH2

Jednou z jeho hlavných hviezd je koncept superšportu poháňaného palivovými článkami, ktorý vznikol v rámci spolupráce spoločnosti Matador Group a Technickej univerzity v Košiciach. Ani jedna z participujúcich strán doteraz neprezradila žiadne technické detaily, takže zatiaľ vieme len dve dôležité veci.

Elektromobil s palivovým článkom

Matador potvrdil, že auto je poháňané štyrmi elektromotormi, tie sú poháňané palivovým článkom a predpokladáme, že kvôli vykrývaniu výkonových špičiek bude koncept vybavený setom lítium-iónových akumulátorov.

Matador MH2

Zaujímavosťou tohto pozoruhodne vyzerajúceho dvojmiestneho športového auta nazvaného Matador MH2 nízkotlakové nádrže na vodík, ktoré nemusia byť natlakované na 350 až 700 barov, ako je obvykle zvykom. Vďaka metalhydridovým zliatinám, ktorými sú nádrže vyplnené, môže byť vodík skladovaný len pri zlomku pôvodného tlaku.

Matador zároveň potvrdil koeficient aerodynamického odporu vzduchu len 0,2, pričom firma dodáva, že „v prípade potreby je možné do vozidla MH2 implementovať aj iné formy pohonu“. 

Matador MH2

Ak ale máte radosť a dúfate, že by sa tento stroj mohol raz preháňať aj po slovenských cestách, dobré správy pre vás nemáme. Presnejšie povedané, nemá ich Matador, ktorý to vo svojej tlačovej správe naznačil vcelku jasne: „Pritom všetkom je potrebné zdôrazniť, že skupina Matador Group výrobou vozidiel nemá záujem konkurovať svojím zákazníkom, ale snaží sa skôr ukázať vlastné možnosti a kapacity, ktoré ovláda a ponúka zákazníkom.“