Mercedes-Benz je známy portfóliom pozostávajúcim prevažne z crossoverov, veľkých SUV a reprezentačných limuzín. Skrátka, z veľkých a ťažkých áut, ktorým už z princípu fungovania veci viac pasujú naftové motory. Tie preto až donedávna tvorili prevažnú časť motorovej ponuky a lákali stále väčšie počty spokojných zákazníkov. Harmónia však trvala len do chvíle, kým oficiálne nevypukla aféra Dieselgate a legislatívny hon na naftové motory a tzv. podvodný softvér skresľujúci reálne emisie. Najskôr síce všetci ukázali prstom len na koncern Volkswagen, ako sa však postupne ukazuje, „namočených“ je v podvodoch podstatne viac automobiliek.

zdroj: Volkswagen

Tým neostáva nič iné, ako začať zvolávať do servisov všetkých zákazníkov „dotknutých“ modelov a na vlastné náklady vykonať potrebné úpravy. A hoci by sa mohlo zdať, že najhoršie majú automobilky za sebou, Európska komisia zodpovedná za „emisný“ dohľad z roka na rok pritvrdzuje. Problémom sa pritom nevyhla ani automobilka Mercedes-Benz. Tú komisia dokonca spolu s BMW a Volkswagenom obvinila z kartelovej dohody a úmyselného zdržiavania príchodu dvoch nových emisných systémov na trh. Malo sa tak stať v priebehu rokov 2006 až 2014.

zdroj: BMW

Náprava reputácie, zvolávacie servisné akcie a „mimosúdne“ vyrovnávania bežiace potichu v pozadí celej aféry však automobilky stoja nemalé peniaze. Samotný Mercedes-Benz priznal, že to v kombinácii s urýchleným vývojom benzínových a hybridných systémov automobilke v konečnom dôsledku spôsobuje nemalé finančné náklady ženúce finančnú bilanciu do straty. O konkrétnych číslach samozrejme mlčí, všetkým zainteresovaným je však jasné, že to automobilky v minulosti predávajúce veľa naftových motorov nebudú mať rozhodne ľahké. Limity produkcie CO2 ovplyvňujúce výšku „emisných“ pokút sa totiž v priebehu dvoch rokov opäť znížia, konkrétne zo 130 g/km na 95 g/km. S enormným tlakom na naftové motory a ich nahrádzaním benzínovými a hybridnými pohonmi sa však automobilky dostávajú z roka na rok do nepriaznivejšej situácie. O to horšej, čím viac naftových motorov ešte v nedávnej minulosti predávali.