Najazdiť milión míľ je však podstatne väčšia fuška ako milión kilometrov. Ďaleko od ročného priemeru je istá Farrah Haines, ktorá je doručovateľkou z Kansasu a jazdí približne 200,000 míľ (321,868 km) ročne pri doručovaní náhradných automobilových dielov a iného tovaru. Haines jazdí tak veľa, že jej trvalo len päť rokov, kým natočila magický milión míľ (1,609,344 km) na odometri svojho Hyundai Elantra z roku 2013.

Keďže väčšina digitálnych odometrov pozná maximálnu hodnotu 999 999 míľ (u nás je to rovnako s tým číslom, len sú to kilometre), Hyundai sa rozhodol vytvoriť špeciálny emblém  “1 milión míľ” a vsunúť ho pred číselný údaj jej odometra, ktorý potom vynulovali a začal počítať odznova. Hoci ho vytvorili pôvodne len pre Haines, neskôr sa stal súčasťou originálneho značkového príslušenstva, ktorú si môžu majitelia Hyundaiov objednať, ak teda majú v pláne pretočiť milión míľ so svojím autom. 

Okrem numerickej stránky samozrejme zaujímavá je aj tá technická – Hainesina Elantra má pod kapotou stále pôvodný motor aj s prevodovkou a marketingový šéf spoločnosti Hyundai Motor America Dean Evens to pokladá za jasný dôkaz kvality výroby značky. Ako sa vyjadril: 

“Dosiahnuť milión míľ s pôvodným agregátom len za päť rokov je mimoriadne ojedinelý až neskutočný výkon.”

Táto udalosť je taká neobyčajná, že dokonca ani samotný výrobca Hyundai tomu nechcel hneď veriť. Boli takí prekvapení, že najskôr viacerými spôsobmi otestovali jej odometer, potom preverovali identifikačné výrobné čísla bloku, preskúmali kabeláž aj všetky montážne body motora. Ani tým neskončili, preverovali servisné záznamy aj údaje systému Carfax (americký systém sledujúci históriu áut, pozn.red.) 

A teraz prekvapkóóó!

Keďže všetko sa potvrdilo, Hyundai sa rozhodol odmeniť Haines za jej vernosť a lojálnosť a výrobca ju prekvapil darčekom v podobe novej Elantry modelový rok 2019 – a ako to už v Amerike chodí, urobili tak rovno v čase doručovania zásielky. A na konci príbehu nie je zvonec, ale vyjadrenie samotnej obdarovanej majiteľky, ktorá nezabudla zdôrazniť, že jej Hyundai je úžasné auto, ale tajomstvo vytrvalosti sa skrýva v prvom rade v prísnom dodržiavaní pravidelnej údržby.

Toľko rozprávkový príbeh z krajiny neobmedzených možností. Ja si spomínam, ako sme nedávno navštívili slovenského majiteľa miliónového Passata. Pravdupovediac, on toľko šťastia nemal a nikto mu nič nedal, ani plaketu, a auto už vôbec nie. Teraz rozmýšľam, či milión na osobnom aute naozaj nestojí za reč (ako nám mnohí v diskusii chrstli do očí), alebo je to pre Volkswagen naozaj taká bežná vec, že Passatom sa zablokuje odometer na čísle 999 999, alebo výrobcovia vo všeobecnosti nechcú podporovať majiteľov v miliónových nájazdoch, lebo veď treba autá meniť stále a veľa... Alebo máme začať počítať v míľach, lebo potom ten milión je skutočne už poriadna vzdialenosť. 

zdroj: carscoops.com

foto: shutterstock, carscoops.com