Keďže stále viac ľudí žije v mestách, vidia dizajnéri budúcnosť v autonómnych autách, ktoré budú ľudia zdieľať. Keď budete svoje Mini potrebovať, príde tam, kam mu určíte a odveziete sa. Keď ho nepotrebujete, využíva ho rovnakým spôsobom niekto iný. Mini by preto v budúcnosti malo rozoznať svojho aktuálneho užívateľa a okamžite prispôsobiť nastavenie auta jeho preferenciám.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Dizajnéri sa tomto prípade zamerali na život v meste a jeho dopravu. Keďže stále viac ľudí žije v mestách, vidia budúcnosť v autonómnych autách, ktoré budú ľudia zdieľať. Keď budete svoje Mini potrebovať, príde tam, kam mu určíte a odveziete sa. Keď ho nepotrebujete, využíva ho rovnakým spôsobom niekto iný. Mini je však charakteristické svojimi možnosťami individualizácie  a o tie nechce tím návrhárov pripraviť ľudí ani v budúcnosti. A to aj napriek tomu, že auto nebudú vlastniť.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Bohaté individuálne nastavenie

Mini by preto v budúcnosti malo rozoznať svojho aktuálneho užívateľa a okamžite prispôsobiť nastavenie auta jeho preferenciám. Koncept má navyše diskrétnu striebornú povrchovú vrstvu, ktorú dizajnéri Mini volajú čisté plátno. Auto na ňom bude zobrazovať projekciu podľa aktuálnej nálady užívateľa. Meniť sa však môže aj farba strechy a samozrejme interiérového osvetlenia. Ďalším prvkom, ktorý má dať vodičovi možnosť nastaviť si auto podľa svojich preferencií, či nálady, je takzvaný Cooperizer. Je to centrálne umiestnený kruhový prístroj a umožní zvoliť individualizované nastavenie pre každého vodiča v oblastiach zábavných systémov, komunikácie a možností autonómnej jazdy. Vodič pomocou neho samozrejme môže meniť aj jazdný režim a zvoliť či bude šoférovať sám, alebo sa odvezie v autonómnom režime. Systém dokonca ponúkne možnosť inšpirácie, čo znamená, že na základe informácií o vodičovi mu auto odporučí nastavenie vozidla v štýle umelca, ktorého vodič obdivuje a ktorého výstavu práve navštívil. Alebo mu odporučí náročnú kľukatú cestu na vidieku za mestom, s voľbou dynamického jazdného režimu John Cooper Works.

Mini Vision Next 100

Koncept otvára dvere sám a iba toľko, koľko má miesta.

Mini by však aj v budúcnosti malo byť mestskou motokárou a poskytnúť vodičovi zážitok z jazdy a to až dovtedy, kým budú ľudia chcieť svoje vozidlo riadiť sami. Koncept je samozrejme elektromobil a aj vďaka zníženej potrebe využitia deformačných zón ponúka ohromnú využiteľnosť interiéru. Aj preto je menšie ako to súčasné a rozmermi sa môže viac priblížiť k pôvodnému Mini z roku 1959. Aj napriek tomu však bude mať posádka viac mieste v interiéri. Vo vnútri totiž nájde spojené predné sedadlo a tak si voči môže vybrať, z ktorej strany chce šoférovať. Volant je totiž posuvný do strany aj s pedálmi. Ak sa navyše rozhodne, že nechce šoférovať a chce prejsť do autonómneho režimu, stačí, keď jednoducho odsunie volant do stredu. Auto navyše nepotrebuje prístrojovú dosku pretože využíva čelné sklo ako head-up displej a všetky dôležité údaje premieta tam. A nielen to. Systém tam vodičovi môže zobrazovať napríklad aj ideálnu stopu. Zaujímavosťou je presklená celá predná časť, čo dáva vodičovi väčší prehľad o dianí pred vozidlom.

Mini Vision Next 100

Mini budúcnosti ponúka výborný výhľad dopredu a ohromnú variabilitu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Inovatívny je ale nielen tvar a funkcia jednotlivých častí, ale aj použité materiály. Tvorcovia totiž chceli, aby bolo na aute vidieť patinu. Preto v interiéri použili mosadz, čadič a celulózu. Mosadz nájdeme napríklad na volante a akejsi náhrade prístrojovej dosky s informačným pásom a prístrojom Cooperizer. Odkladacia sieť za volantom je vyrobená z ľahkého čadiča, zatiaľ čo dolná časť sedadiel je potiahnutá recyklovanou celulózou, podobnou ako papier. Tvorcovia sa pritom vyhli tradičným materiálom ako drevo, či koža.

Mini Vision Next 100

Auto bude síce "spoločné", no bude mať k užívateľom individuálny prístup.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Zdroj: tlačová správa