Aspark Owl je výnimočný elektrický supercar, síce neohúri dojazdom, ale má ambíciu byť prvým autom, ktoré zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s.

Aspark Owl váži len 862 kg

Aspark Owl je výnimočný elektrický supercar, síce neohúri dojazdom, ale má ambíciu byť prvým autom, ktoré zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s.

S projektom Aspark Owl začali už v roku 2014, navrhli stroj, kde sa zamerali hlavne na nízku hmotnosť, ktorej podriadili všetko. Ako základ supercaru zvolili rúrkové šasi, karosériu vyrobili z karbónu. Elektromobil váži len 862 kg! Z toho karbónová karoséria len 50 kg a do zvyšných 812 vpratali všetko ostatné, teda elektromotory, pohonné ústrojenstvo, riadenie i šasi.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Dva elektromotory so spoločným výkonom 1000 k poháňajú všetky kolesá. Owl však nemá veľký dojazd, na jedno nabitie zvládne len 150 km, pretože prioritou je nízka hmotnosť. Aby enormnú silu preniesli na cestu, dopredu obuli pneumatiky so šírkou 275 mm a dozadu 335 mm. Vpredu i vzadu použili dvojité lichobežníkové zavesenie kolies so systémom push-rod. Zaujímavosťou je výška auta, len 990 mm.

Teoreticky by to mohlo fungovať a Japonci sa snažia dosiahnuť svoj cieľ. Koncom januára testovali šasi s namontovanou technikou bez karosérie. Za 2 sekundy sa im podarilo zrýchliť na 83 km/h. Teraz skúmajú ďalšie možnosti zlepšenia, výsledky testov im dávajú nádej, že Aspark Owl môže byť skutočne prvým cestným supercarom, ktorý dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s.