Náklady na nabíjanie majú byť podstatne nižšie ako pri jazde na benzín. K dispozícií bude balík, ktorý vám umožní nabíjanie zdarma aj v prípade Modelu 3.

Na Supercharger sa môžu napojiť len majitelia značky Tesla a nabíjať zdarma. Tesla Model 3 zažíva úspech, čo však nechalo vedenie automobilky nad týmto prístupom premýšľať. Počet objednávok sa pohybuje okolo 400 000. Ak by mali všetci majitelia možnosť nabíjať zdarma, išlo by o obrovskú záťaž na sieť nabíjačiek. „Nabíjanie zdarma má prirodzene svoje náklady,“ hovorí Elon Musk, zakladateľ Tesla Motors. Preto tvrdí, že logickou cestou je spoplatniť nabíjanie pre Model 3. Náklady na nabíjanie majú byť však podstatne nižšie ako pri jazde na benzín. K dispozícii bude balík, ktorý vám umožní nabíjanie zdarma aj v prípade Modelu 3. Bohužiaľ, Musk neprezradil, aká bude jeho cena. Do budúcnosti však dúfa, že majitelia sa odnaučia nabíjať auto na Superchargeri, keď to môžu urobiť aj doma. Sieť Superchargerov má totiž slúžiť primárne na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Za 30 minút dokáže autu dodať energiu na ďalších 270 km. „Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je nabíjať vaše auto tam, kde nabíjate telefón – doma a v práci,“ dodáva Musk, ktorý už v minulosti vyzýval majiteľov, aby využívali rýchlo nabíjačky Tesla len keď to naozaj potrebujú. Navyše pomalé nabíjanie (doma) je k batériám šetrnejšie a predĺži ich životnosť. Zakladateľ Tesly ale nechápe, že keď je niečo zadarmo, tak to ľudia využívajú aj keď to v skutočnosti nepotrebujú.

Dobíjanie už nebude zadarmo


Dá sa očakávať, že vyhlásenie Muska vzbudí určitú vlnu nevôle. Niektorí ľudia pravdepodobne aj stiahnu objednávky na Model 3. No zásadne veľa ich asi nebude. Rozpačité reakcie vyvolala aj slovenská spoločnosť GreenWay spoplatnením siete rýchlonabíjacích staníc. Za určitých podmienok totiž vychádza jazda elektromobilom drahšie ako jazda na spaľovacom aute. Zástupcovia firmy však tvrdia to isté ako Musk. Majitelia elektromobilov by mali nabíjať v prvom rade doma. Rýchlonabíjačky slúžia len na dlhé presuny.


Zdroj: autonews