„Nebolo nájdené žiadne ilegálne zariadenie na dieselových modeloch iných výrobcov, okrem tých na modeloch Volkswagen, ktoré už boli identifikované. Fiat ukázal, že plní emisné normy a odmietame nekalé procedúry,“ prezentoval výsledky testovania taliansky minister.

Nemecko musí akceptovať výsledky talianskych testov

Koncern FCA sa k záležitosti vyjadril s tým, že všetky ich vozidlá sú v súlade s existujúcimi emisnými pravidlami. Automobilky sa zastal aj taliansky minister dopravy Graziano Delrio, ktorý nemeckému kolegovi odkázal „aby ich nechal na pokoji“. Taliani sa však rozhodli obvinenia vyvrátiť a otestovali dotknuté naftové modely. „Nebolo nájdené žiadne ilegálne zariadenie na dieselových modeloch iných výrobcov, okrem tých na modeloch Volkswagen, ktoré už boli identifikované. Fiat ukázal, že plní emisné normy a odmietame nejaké nekalé procedúry,“ prezentoval výsledky testovania taliansky minister. To, že Fiat plní normu NEDC, bolo jasné už predtým, akékoľvek neštandardné zariadenie na úpravu emisií však Fiat odmieta. Žiadny zákaz predaja na nemeckom trhu teda nehrozí. Nemecko musí akceptovať výsledky talianskych testov.


Zaujímavé bude vidieť, ako si poradia automobilky s novým testovacím cyklom a s jazdami v reálnej premávke. Tu bude totiž priestoru na obchádzanie pravidiel podstatne menej a autá budú musieť byť ekologické a úsporné aj v reálnych podmienkach. My, vodiči, by sme z toho mali len profitovať.


Zdroj: autonews