Zatiaľ nie je známe, či sa budú ceny odvíjať od triedy emisnej normy (napr. Euro 6) alebo od množstva vypúšťaných emisií CO2.

Najlacnejšia 10 dňová známka bude stáť 2,50 – 20 eur. Prečo taký cenový rozptyl? Konečná cena bude závisieť od toho, ako ekologické vozidlo vlastníte. Ročná diaľničná známka bude stáť najviac 130 eur. Zatiaľ nie je známe, či sa budú ceny odvíjať od triedy emisnej normy (napr. Euro 6) alebo od množstva vypúšťaných emisií CO2. Mimochodom, diaľničné známky majú mať papierovú podobu.


Okolité krajiny sa voči rozhodnutie Európskej komisie búria. Holandsko oznámilo, že chystá žalobu. Pravdepodobne sa k nej pridá aj Rakúsko, Belgicko a Dánsko. „Ak sa ukáže, že Rakúšania sú diskriminovaní, tak potom budeme bojovať proti poplatkom za každú cenu,“ hovorí Anton Heinz, hovorca rakúskej vládnej strany SPO.


Niektorým obyvateľom bývajúcim blízko nemeckých hraníc sa spoplatnenie vôbec nepáči. Nemecké diaľničné známky doteraz neboli spoplatnené a tak nechcú platiť ani teraz. Politici však prišli s návrhom spoplatniť diaľnice práve preto, že v okolitých krajinách musia Nemci za ich používanie platiť. Čudovať sa im preto rozhodne nemôžeme.


Schválenie poplatkov zatiaľ neodsúhlasil ani nemecký parlament. Väčšina strán však so spoplatnením súhlasí. Očakáva sa, že diaľničné známky začnú v Nemecku platiť od roku 2018. No nový spor môže opäť zavedenie poplatkov oddialiť.


Zdroj: dw