Prechod na koncepciu s pohonom predných kolies nebol tak rýchly. BMW testovalo novinku už 5 rokov, aktuálne posledné testy finišujú na francúzskom okruhu Miramas na juhu Francúzska. Predstavenie novej generácie prebehne už počas leta 2019. Čo  môžeme od novinky očakávať?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Okrem predného pohonu bude k dispozícii aj pohon všetkých kolies, komerčne známy ako xDrive. Je zrejmé, že konštrukčne je celkom iný ako majú zadokolkové BMW. Tento vychádza z pohonu, aký majú autá s priečne uloženým motorom, rovnako ako Mini a Active/Grand Tourer. Dáva do popredia väčší vnútorný priestor, ktorý prichádza s modulárnou koncepciou. Do sériovej výbavy pribudne funkcia ovládania preklzu kolies ARB z BMW i3s, po prvýkrát na aute so spaľovacím motorom. Ovládacia jednotka bude súčasťou riadiacej jednotky motora miesto súčasti stabilizačného systému DSC, a tak budú informácie prúdiť trikrát rýchlejšie. Ovládacie pokyny od vodiča budú prenášané až 10-krát rýchlejšie. Tým podľa BMW dôjde k potlačeniu nedotáčavosti, čo je charakteristické pre autá s predným pohonom.

Štandardom bude aj zadná vzpera v tvare bumerangu, čím konštruktéri podtrhujú vyššiu torznú tuhosť vozidla. Čo sa týka interiéru, zadní pasažieri získajú v priestore na nohy o 33 mm viac a priestor na hlavu vzadu je väčší o 19 mm. Batožinový priestor bude mať objem 380 l.

Ale aby to bolo stále tak trocha BMW, okrem trojvalcov budú k dispozícii aj výkonné štvorvalce a vrcholná verzia zostane s prívlastkom M135i xDrive, ako to bolo donedávna pred modernizáciou súčasnej generácie. Je jasné, že aj v BMW číslo označenia auta reprezentuje dynamiku, nie konkrétny motor. Pôjde o najvýkonnejší štvorvalec od BMW, teda zážihový dvojliter s 225 kW (306 k). Teda to isté, čo má BMW X2 M35i. V tomto modeli má 450 Nm, očakávame teda rovnakú hodnotu aj v novej 1-tke. Možno časom príde aj na výkonnejšiu verziu, taký Mercedes-AMG A45 príde s omnoho vyšším výkonom, a to si predsa BMW nemôže dovoliť nedorovnať. 

Zdroj foto: BMW

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov