Kým na autosalóne sa už možno novinky dotknúť a sadnúť si, stále tomu chýba to najdôležitejšie. Jazda, zážitok. Tu to platí o to viac. Veď BMW promuje novú päťku sloganom - Najkrajšia forma dynamiky. TopSpeed.sk už o pár dní prinesie exkluzívne video BMW radu 5 F10 v rubrike Jazda. Kým vám ponúkneme prvé dojmy z osobného kontaktu, naštudujte si niekoľko dôležitých faktov o novinke dôležitej pre celý motoristický svet.

Nová päťka je 6. generáciou mimoriadne obľúbeného typu. Pred dvoma rokmi - 29. januára 2008 totiž vyrobili už 5 miliónty kus. Bolo to čierne BMW 530d E60. Dnes je to číslo vyššie než 5,5 milióna. Typ F10 má pripravených mnoho zaujímavých noviniek. Najdlhší rázvor v triede, mimiálne previsy, líniu strechy podobnú verziám kupé. Ešte lepšie jazdné vlastnosti zabezpečí predná lichobežníková náprava s nerovnakou dĺžkou ramien uchytená k nápravnici v dvojližiskových spojoch, ktorej vzadu sekunduje viacprvkové zavesenie kolies. Novinkou je 8-stupňový automat od ZF pre všetky modely v ponuke a elektrický posilňovač riadenia a príplatkové riadenie všetkých štyroch kolies.

Autorom ľúbivého dizajnu je holanďan Adrian van Hooydonk. Podľa mnohých vytvorilo BMW auto adekvátne svojej histórii a poslaniu a tešíme sa, že obdobie kontroverzného BMW E60 je preč. F10ka má v sebe viacero dizajnérskych prvkov typu E39 a dosť sa ponáša na aktuálne modernizované BMW radu 3 E90. Znova však prináša tak obľúbené zakryvenie prístrojovej dosky na vodiča. Zaujímavou je aj fakt, že aktuálne BMW radu 7 F01 a rad 5 F10 sa spoločne vyrábajú na špičkovej linke vo fabrike v Dingolfingu a zdieľajú mnoho komponentov i dôraz na výstupnú kvalitu.

V Európe je F10 od štartu k dispozícii so 7 motormi. Priaznivci zážihových motorov v ponuke nenájdu štvorvalec, ten výrobca vymedzil len pre jediný vznetový model 520d. Na vrchole ponuky je aktuálne model 550i so 4,4 litrovým biturbo V8 motorom (300 kW/407 k). Ponuku dopĺňajú 3 benzínové radové šesťvalce. V modeli 535i je skvelý priamovstrekový biturbo motor s výkonom (225 kW/306 k). Atmosférická verzia trojlitra (190 kW/258 k) prichádza s označením 528i a v hre je znova 2,5 liter (150 kW/204 k) pre model 523i, ktorý poznáme z modelu Z4 sDrive23i.

Už o mesiac, na výstave Auto Mobil International v Lipsku v dňoch 10. - 18. apríla predstaví BMW vo svetovej premiére kombi verziu model Touring.

Túto ponuku dopĺňajú tri nafťáky. Najmenší 520d s výkonom (135 kW/185 k) je jediný štvorvalec v ponuke sériovo vybavený systémom START/STOP. Modely 525d a 530d majú rovnaký, jednoturbový radový šesťvalcový trojliter v dvoch výkonových verziách (150 kW/204 k a 180 kW/245 k). Všetky motory spĺňajú prísnejšiu normu EU5 a model 530d s BluePerformance už teraz dokonca aj EU6.

Nová 5ka je nabitá zaujímavými prvkami výbavy a asistencie vodiča. Ponúka optimalizovaný program EfficientDynamics, elektrický posilňovač riadenia EPS, regeneráciu kynetickej energie z brzdenia, aktívne vzduchové klapky pre menší odpor vzduchu, inteligentné riadenie zapínania a vypínania prídavných systémov pre zníženie spotreby energie, odpájateľný kompresor klímy, použitie ľahkých materiálov (hliníka) v konštrukcii dverí, kapoty motora, predných blatníkov a mnoho častí podvozka a náprav.

Vodičovi sa nová 5ka ovláda ľahšie vďaka parkoviaciemu asistentovi, kamerám pre lepší výhľad okolo auta, varovanie pred kolíziou v spojitosti s automatickým zastavením pred prekážkou ako súčasť systému Active Cruise Control plus Stop & Go a funkcia nastavenia obmedzenia max. rýchlosti. Tiež je tu varovanie zmeny jazdného pruhu, kontrola priestoru okolo auta pri zmene pruhov, head-up displej, BMW Night Vision s detekciou osôb a cúvacia kamera.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov