Na nedávnej konferencii značky Škoda nám zástupcovia automobilky predstavili už takmer všetkým elektro fanúšikom známy Enyaq iV. To však nebol hlavný dôvod, aby nás pozvali. Tým dôležitým bolo predstavenie takzvaného Powerpass-u. Teda kartičky na nabíjanie, ktorá by mala fungovať na všetkých nabíjacích staniciach a nielen u nás na Slovensku.

Teda na všetkých je silné slovo. Ale nepredbiehajme. Kartu si viete kúpiť už pri konfigurovaní auta, je jedno, či elektrického alebo plug-in hybridného. Podľa 3 rôznych balíkov budete následne platiť mesačný paušál. Kartu RFID však dostanete len v jednom kuse, nemôžete si ju duplikovať, a tak je lepšie ju nechať v aute.

Sadzby na Slovensku a v cudzine sa líšia

Ale poďme k jednotlivým cenám. V základnom balíku Charge Free neplatíte mesačne nič. Ceny za kWh sú však najvyššie. Pri nabíjaní pomalším AC je 0,49 eur/kWh, pri rýchlejšom DC 0,79 eur/kWh a pri využití nabíjačiek Ionity rovnaká sadzba.

Takéto sú ceny na Slovensku pre Enyaq IV.


Stredný balík Simply Charge má mesačný poplatok 17,59 eur. Pri nabíjaní AC prúdom tak ešte zaplatíte 0,29 eur/kWh, pri DC je to 0,49 eur/kWh a pri využití Ionity 0,5 eur/kWh. Najdrahší je Charge Faster za 22,59 eur, kde pri AC nabíjaní platíte 0,19 eur/kWh, pri DC 0,39 eur/kWh a pri Ionity to klesá na 0,3 eur/kWh. Tento produkt sa oplatí na dlhšej trase, kde potrebujete auto čo najrýchlejšie nabiť.

Enyaq iV má výhodnejšie ceny

Výhodou pre nových majiteľov Enyaq iV sú lepšie ceny a to za Simply Charge 4,99 eur na mesiac a Charge Faster za 9,99 eur na mesiac. Ak si k tomu zákazník zaklikol aj balík DC nabíjania, dostane na prvých 12 mesiacov Charge Faster za nulový mesačný poplatok. Ceny za jednotlivé kWh sa nelíšia od balíkov pre plug-in hybridné autá a Citigo iV.

Takéto sú ceny za nabíjanie v Nemecku pre Enyaq IV.

Ešte treba uviesť fakt, že tieto ceny platia pre Slovensko. Ak si na stránke škoda-auto zakliknete inú krajinu, prídete na fakt, že sa môžu líšiť. Väčšinou sa však líšili ceny za AC nabíjanie, ktoré na dlhšej trase v zahraničí aj tak nebudete využíva príliš často. Tieto ceny si tak odporúčam pozrieť na uvedenej stránke, aby ste boli v obraze. Ceny sú zazmluvnené a po mesiaci vám príde faktúra s presným rozpisom, nedôjde k navýšeniu za žiaden roaming.

Dá sa to ešte lepšie?

Celkovo je na Slovensku k dispozícii cez 800 nabíjacích staníc, samozrejme aj v sieti ZSE či GreenWay, na ktorých bude táto karta platná. V zahraničí je to cez 200 tisíc nabíjacích staníc. Kvitujem myšlienku jednej karty a rozdielne ceny nie sú problémom. Predsa, aj nafta a benzín stoja všade rôzne. Jedna karta je veľkou výhodou a odpadá stres pri ceste do zahraničia. Ja som len zvedavý, kedy príde doba, že nebude treba žiadnu špeciálnu kartu navyše a budete môcť natankovať na ľubovoľnom nabíjacom stojane len pomocou vašej bankomatovej karty. Tak, ako to funguje na bežných čerpacích staniciach. Potom to už bude úplne jednoduché.

Zdroj: Škoda